Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft Edge na bázi Chromium vyjde 15. ledna 2020 od Filip Jirsák - Ono to s těmi standardy je složitější. Webové...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 11. 2019 22:51

  Filip Jirsák

  Ono to s těmi standardy je složitější. Webové technologie se dnes standardizují teprve tehdy, když jsou implementované v nějakém prohlížeči a vyzkoušené. Ukázalo se, že je to jediný způsob, jak technologie rozvíjet a zároveň jak standardizovat věci, které jsou opravdu v praxi použitelné. Druhá věc je ta, že nových standardů je spousta a žádný prohlížeč je nepodporuje všechny, a už vůbec nepodporuje všechny návrhy standardů. A pak pořád platí i to, i když v daleko menší míře, že standardy nejsou úplně jednoznačné.
  Webové stránky dnes běžně používají mix technologií, z nichž některé jsou standardizované ale nejsou podporované všude, a některé jsou teprve v návrhu a různé prohlížeče třeba podporují různé varianty nebo verze návrhu. Zároveň to znamená, že uživatel s prohlížečem, který nepodporuje určitý standard, má třeba o něco horší komfort nebo přijde o některé pokročilé funkce.
  Bez znalosti detailů se nedá rozhodnout, zda je problém spíš na straně Microsoftu, nebo na straně Googlu, který dělal naschvály. Nebo jestli se třeba Google jen nesnažil využít všech možností nejnovějších prohlížečů a Microsoft to prostě nezvládal (protože i Edge pořád zaostává), nebo jestli se Google sice snažil dát to nejlepší uživatelům, ale jiné prohlížeče než Chrome záměrně přehlížel.
  Každopádně je vtipné, že si na tohle stěžuje zrovna Microsoft, který se choval přesně stejně a v některých případech jeho jednání mělo opravdu jediný smysl, a to poškodit konkurenci. To je prostě karma…