Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft Edge na bázi Chromium vyjde 15. ledna 2020 od Miroslav Šilhavý - Ono to s těmi standardy je složitější. Webové...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 11. 2019 23:02

  Miroslav Šilhavý

  Ono to s těmi standardy je složitější. Webové technologie se dnes standardizují teprve tehdy, když jsou implementované v nějakém prohlížeči a vyzkoušené.

  To ostatně platí například i u pravopisu. ÚJČ sleduje používání jazyka ve společnosti a kodifikuje to, co je používáno. Novotvary v pravidlech nejsou, přesto o nich nelze říct, že jsou nesprávně.

  Bez znalosti detailů se nedá rozhodnout, zda je problém spíš na straně Microsoftu, nebo na straně Googlu, který dělal naschvály. Nebo jestli se třeba Google jen nesnažil využít všech možností nejnovějších prohlížečů a Microsoft to prostě nezvládal (protože i Edge pořád zaostává), nebo jestli se Google sice snažil dát to nejlepší uživatelům, ale jiné prohlížeče než Chrome záměrně přehlížel.

  Ostatně Microsoft toto v dobách IE4 dělal sám. Tehdy ovšem opravdu zaváděl technologie, které neměly alternativu. Dnes Google dělává změny, které alternativu mají. Podle mě Google (mimo jiné) sleduje to, aby vyšachoval z trhu všechny malé hráče a v co nejvíce oborech. Podívejte! Oni nezvládají technolgie! Pouze Google cloud může spasit lidstvo. --- a to je ten problém, Google to dělá poslední roky opravdu nepokrytě.