takže vlastně chudáci vývojáři z M$, kterým bylo hrozně moc ublíženo, tím že nemohou pokračovat ve vývoji svého jádra, které vlastně nikdy (což nikdo nevidí) nefungovalo správně, na specifikace / doporučení W3C úplně kašlali a teď musí použít Chromium... :-D Chápu, že v M$ ví nejlépe, co je pro běžné uživatele nejlepší. Jo podobné zprávy mě pobaví...
Ono to s těmi standardy je složitější. Webové technologie se dnes standardizují teprve tehdy, když jsou implementované v nějakém prohlížeči a vyzkoušené. Ukázalo se, že je to jediný způsob, jak technologie rozvíjet a zároveň jak standardizovat věci, které jsou opravdu v praxi použitelné. Druhá věc je ta, že nových standardů je spousta a žádný prohlížeč je nepodporuje všechny, a už vůbec nepodporuje všechny návrhy standardů. A pak pořád platí i to, i když v daleko menší míře, že standardy nejsou úplně jednoznačné.
Webové stránky dnes běžně používají mix technologií, z nichž některé jsou standardizované ale nejsou podporované všude, a některé jsou teprve v návrhu a různé prohlížeče třeba podporují různé varianty nebo verze návrhu. Zároveň to znamená, že uživatel s prohlížečem, který nepodporuje určitý standard, má třeba o něco horší komfort nebo přijde o některé pokročilé funkce.
Bez znalosti detailů se nedá rozhodnout, zda je problém spíš na straně Microsoftu, nebo na straně Googlu, který dělal naschvály. Nebo jestli se třeba Google jen nesnažil využít všech možností nejnovějších prohlížečů a Microsoft to prostě nezvládal (protože i Edge pořád zaostává), nebo jestli se Google sice snažil dát to nejlepší uživatelům, ale jiné prohlížeče než Chrome záměrně přehlížel.
Každopádně je vtipné, že si na tohle stěžuje zrovna Microsoft, který se choval přesně stejně a v některých případech jeho jednání mělo opravdu jediný smysl, a to poškodit konkurenci. To je prostě karma…
souhlasím, že je těžké rozhodnout. Ale myslím si, že M$ udělal chybu. proč protlačoval několik let své technologicky zastaralé jádro? Nechápu to. Jasně, i FF / Opera / Chrome mají své "vymoženosti", ale pokud 99% prohlížečů podporuje W3C, resp. jejich doporučení a k tomu třeba přidali vlastní vymoženosti, tak fajn, ale M$ šel vždy přesně proti proudu. Ale chápu, že tak zkostnatělá firma jako je M$ má prostě smůlu a buď časem pochopí, oč tu jde nebo ji převálcují jiní a lepší. To je jako s EcmaScriptem - místo toho raději udělají svůj vlastní paskvil TypeScript... Nebo třeba SilverLight
No, ale do budoucnosti je fajn, že bude i IE používat jádro Chromia, páč konečně bude moci vývojář zapomenout na to co nám udělal M$ za kvalitku. Je fajn i to, že Win mají automatické autualizace a tím pádem se i k normálním lidem dostane alespoň nový IE.
5. 11. 2019, 23:02 editováno autorem komentáře
Ono to s těmi standardy je složitější. Webové technologie se dnes standardizují teprve tehdy, když jsou implementované v nějakém prohlížeči a vyzkoušené.
To ostatně platí například i u pravopisu. ÚJČ sleduje používání jazyka ve společnosti a kodifikuje to, co je používáno. Novotvary v pravidlech nejsou, přesto o nich nelze říct, že jsou nesprávně.
Bez znalosti detailů se nedá rozhodnout, zda je problém spíš na straně Microsoftu, nebo na straně Googlu, který dělal naschvály. Nebo jestli se třeba Google jen nesnažil využít všech možností nejnovějších prohlížečů a Microsoft to prostě nezvládal (protože i Edge pořád zaostává), nebo jestli se Google sice snažil dát to nejlepší uživatelům, ale jiné prohlížeče než Chrome záměrně přehlížel.
Ostatně Microsoft toto v dobách IE4 dělal sám. Tehdy ovšem opravdu zaváděl technologie, které neměly alternativu. Dnes Google dělává změny, které alternativu mají. Podle mě Google (mimo jiné) sleduje to, aby vyšachoval z trhu všechny malé hráče a v co nejvíce oborech. Podívejte! Oni nezvládají technolgie! Pouze Google cloud může spasit lidstvo. --- a to je ten problém, Google to dělá poslední roky opravdu nepokrytě.
Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.