Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft kupuje divizi mobilních telefonů Nokia od pp - Někdy (menšinový) vlastník nemá šanci. Například v ČR...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 9. 2013 11:01

  pp (neregistrovaný) ---.cbcnet.cz

  Někdy (menšinový) vlastník nemá šanci. Například v ČR po kuponové privatizaci nastalo spolu s legislativními změnami (squeeze out,převod akcií na listinou podobu) masivní okrádání drobných akcionářů a i když dnes znáte zpětně přesný postup, stejně nedokážete vymyslet adekvátní reakci, abyste zásadně neprodělal. Maximálně minimalizujete ztrátu na hodnotě, která bude v řádu desítek procent.

  Pro mladší ročníky připomínám, že nastalo kolečko: kdo se dostal do vedení, vyloučil akcie z veřejněobchodo­vatelného trhu (okamžitý pokles ceny a panika) a v materiálech firmy k akcionářům prezentoval své nabídky na odkup za zlomek skutečné hodnoty. Pak následovala přeměna na listinnou podobu (kdo si nevyzvedl, po čase šly jeho akcie do dražby a nevyzvednutý výtěžek se stal příjmem firmy). Za nějakou dobu se totéž pod různou záminkou ještě několikrát opakovalo formou výměny listinných akcií za jiné (změna nominálu, umělé sloučení nebo dělení společnosti), až nakonec tunelář získal majoritu pro vytěsnění za směšnou cenu.

  Protože s každou pozvánkou na valnou hromadu přišel i papír pro plnou moc pro tuneláře, vždy měl dostatek hlasů pro přehlasování ostatních. Současně byl jediný, kdo znal skutečný stav firmy a její hodnotu, proto se jako jediný mohl účastnit dražeb nevyzvednutých akcií a nabízet odkud minoritním akcionářům.

  Ve výsledku tímto způsobem tunelář nabyl třeba 100% majetku za 10% jeho hodnoty, navíc při nabývání to financoval ze zdrojů ovládané společnosti. Divoká devadesátá léta a první pětiletka tohoto milénia.

  Elop, Hušák a podobní používají stejnou taktiku: mezi pasivními akcionáři je vždy dost takových, kteří ho nejprve v dobré víře a později ze zoufalé naděje podpoří. Aktivní akcionář nemá šanci, jen včas se ztrátami prodat.