Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft nabídne oficiální předplatné Windows 10 pro firmy od Lael Ophir - Ad MS Access... jakakoli SQL databaze vc. tech...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2016 0:47

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.kmen.nat.praha12.net

  Ad MS Access... jakakoli SQL databaze vc. tech zdarma je o rad lepsi - a jak s tou DB zdarma budete zacházet? Z řádkového terminálu? To asi nebude nic moc.

  Access má vlastní DB engine MS Jet (Red), který je dost omezený. Je to sice SQL DB, ale nemá architekturu klient-server, takže klient vždy přistupuje přímo k souboru DB. Na lokální použití je výhodou jednoduchost, protože není třeba DB nijak konfigurovat. Jinak je to jako DB dost katastrofa.

  Síla MS Accessu je ale v něčem úplně jiném. Můžete v něm velmi snadno naklikat tabulky a formuláře. Kdo neumí programovat, pro toho je to prakticky jediná šance, jak vyrobit GUI nad DB.

  Navíc data nemusí být v MS Access. Typická situace je mít data na MS SQL Serveru, a vlastní DB MS Accessu pak obsahuje jenom definici GUI, které tahá data z toho MS SQL. Další zajímavou možností je vzít projekt v MS Accessu a publikovat ho na webu. Uložíte DB na SharePoint, a máte z něj webovou aplikaci.

  A podobně je to s většinou věcí, které ajťáci často nechápou. Například spreadsheet typu Excelu je pro neprogramátora prokticky jediná možnost, jak udělat kalkulátor ceny zakázky, evidenci čehokoliv, jak řadit a filtrovat data, jak dostat data z DB a provést nad nimi vlastní kalkulaci. Firma "Franta Lakýrník a spol. - natřeme vám to" nemá třicet ajťáků, ale tři fachmany, ze kterých jeden možná trochu umí Excel, protože úspěšně dodělal střední školu. A když finanční ředitel středně velké společnosti potřebuje nahlížet do dat, aby viděl co se vlastně děje, tak může buď zaměstnat tři programátory a jednoho testera na týden aby mu napsali aplikaci (a další týden znovu s jiným zadáním), nebo použije Excel, připojí se k DB a zjistí si během chvíle co potřebuje.