Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft nebude moci podle rozhodnutí soudu prodávat Word v USA od Bolševik - Tato debata se poněkud vymkla kontrole a vzdálila...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2009 19:18

  Bolševik (neregistrovaný) ---.136.broadband6.iol.cz

  Tato debata se poněkud vymkla kontrole a vzdálila se jak původnímu tématu, tak i zaměření tohoto webu. Přiznávám, že je to moje chyba. Tedy jen velmi krátce :

  Člověk je do značné míry podmíněn prostředím, ve kterém žije, a úkolem umělecké tvorby by mělo být jej kultivovat. Tuto funkci by do jisté míry měly plnit i sdělovací prostředky. Za situace, kdy je vše podřízeno honbě za ziskem, kultura i média nutně sklouzávají ke kýči a k bulváru, neboť při absenci tvůrčí invence je velmi lákavé a pro přežití v podstatě i nutné získávat pozornost útokem na pudy potenciálního konzumenta. Pak se ovšem nedivte, že z většiny lidí se v takové atmosféře stanou tupí idioti. Když je někdo nucen žrát šrot, připomíná prase a také se jím po čase stane.

  Když píšete s jistým pohrdáním o konzumentech levných potravin, měl byste vzít v úvahu, že zhruba 2/3 zaměstnanců mají mzdu pod celostátním průměrem. Kromě potravin musejí zaplatit i nájem a ostatní nutné výlohy, a to někteří z nich mají i děti. Takže bio potraviny pro ně asi moc nebudou, nehledě na to, že jejich nabízený sortiment není dostatečně široký, aby cele pokryl potřeby lidské výživy. V menších městech je pak jejich nabídka často malá až žádná. Nabízí se také otázka, zda prodej výrobků typu Vámi uváděných špěkáčků pod tradičními názvy není jen klamáním spotřebitele, když takové zboží má se špekáčkem společný jen tvar a možná trochu i chuť.

  Pokud píšete, že „root je plný lidí, kteří považují OS za naboženství“, bylo by možno Vám opáčit, že Váš bůžek zase sídlí v Redmondu a některá fakta také máte problém přijmout. Pokud si vzpomínám na nějakou diskusi, naprosto zřetelný EMPIRICKÝ fakt, že Vista zcela propadla, a to hlavně ve firemní sféře, pro Vás byl zcela neakceptovatelný. Ale nic ve zlém, uznávám, že Vaše diskusní příspěvky převyšují průměr.

  Celosvětová polarizace příjmů je rovněž empirický fakt, poměr platu manažerů k průměrné mzdě ve firmě zejména v USA se za posledních 30 let zvýšil řádově. Máte ovšem pravdu, že Česká republika podle Giniho koeficientu patří dosud k zemím s nejnižší diferenciací příjmů. Nacházíme se ovšem z tohoto hlediska poblíž zemí jako je Dánsko, Švédsko, Norsko a Japonsko. Jsme tedy v té nejlepší možné společnosti. K tomuto tématu by bylo možno obšírně diskutovat, toho se ale vyvarujeme.

  Mediálním cirkusem jsem měl na mysli argumentaci ve prospěch privatizace důchodového systému poukazováním na podíl vyplácených důchodů na mandatorních výdajích státu. Pro Vaši informaci : současný průběžný důchodový systém může pokračovat dále, případné budoucí schodky jsou plně řešitelné paramerickými změnami. Žádoucí by byla pouze jistá modifikace, spočívající v oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu analogicky k systému zdravotního pojištění. To by totiž vládám znemožnilo prostředky, vybrané na důchody, používat k jiným účelům.

  Se zadlužováním státu máte v podstatě pravdu, i když svádět to jen na levici by nebylo příliš objektivní. Co oblíbená pravicová předvolební mantra se snižováním daní ? Co ty bilboardy plné šťastných zdravotních sester, radujícíh se ze superhrubé mzdy, přičemž se již nikdo nezabývá tím, že chceme-li snížit příjmy státního rozpočtu, je nutno snížit také výdaje ? Bylo by též korektní i s těmito důsledky občany před volbami seznámit a zeptat se jich, zda si i toto skutečně přejí. Ještě si neodpustím poznámku, že socialistický stát hospodařil v podstatě s vyrovnaným rozpočtem a zahraniční závazky a pohledávky byly zhruba v rovnováze.

  Navzdory původnímu záměru jsem se opět nadměrně rozepsal, vrátím se k původnímu tématu.

  Článek byl uveřejněn v rubrice „Zprávičky“. Smyslem této rubriky je upozornit čtenáře na různé aktuality, které by je mohly zajímat, a uvést odkaz na původní zdroj. Účelem není podat ucelený popis nebo analýzu události. Řekl bych, že tento úkol článek v podstatě splnil, nebylo sice uvedeno úplně vše, ale jako základní informace to může stačit, případný zájemce si podrobnosti vyhledá sám.

  Co se titulku týká, zjistil jsem, že i ostatní média, která byste jistě neoznačil za neprofesionální a za bulvár, použila titulky velmi podobné.

  Příklady :

  bbc.co.uk : „Judge bans Microsorf Word sales“

  computerworld.com : „Judge orders Microsoft to pay $300M in Word patent case“ a podtitulek je „Injunction bars Word sales“

  zpráva Reters na news.moneycen­tral.msn.com (!!!) : „U.S. court bars Microsoft Word sales“

  a jako třešnička na dortu Váš oblíbený ihned.cz pana Bakaly : „Microsoft má zákaz na Word“

  Jak tedy vidíte, titulek tohoto článku se nijak zásadně neliší od titulků, pod kterými zprávu uvedla ostatní média. Bylo by tedy poněkud unfair autora hanět.

  Jinak Vám přeji příjemné zažívání zdravotně nezávadných emulgátorů, zahušťovadel, zvýrazňovačů chuti a konzervačních lá­tek.