Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft, Nokia a Oracle si stěžují na zneužívání dominantního postavení Androida od Lael Ophir - To mi připadá dost vtipné, asi protože mám...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 4. 2013 23:06

    Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

    To mi připadá dost vtipné, asi protože mám trochu delší paměť než vy. Svého času jste se mohl dočíst, jak to MS úplně zabil přechodem ze spolehlivého DOSu na ošklivé a padavé Windows (kterým jsem se i já bránil, co to šlo). O pár let později to "zabil" svými Windows 95 které chtěly celé 4MB paměti, pak zase nucením uživatelů do přechodu na "omalovánkové" a HW nesmírně náročné Windows XP. Pak to zabil Vistou, dnes to nově všechno zabily Windows 8. Minimálně do roku 1998 se vyzdvihuje Linux jako skvělá náhrada Windows pro desktop. I ve zdejších článcích najdete s odstupem času velmi vtipné příběhy o skvěle povedených instalacích, povídání o tom jako Windows už nejsou vůbec potřeba, a samozřejmě jak příští rok bude rokem Linuxu na desktopu. Uplynulo moře času, a tyhle pohádky jsou pořád stejně mimo.

    MS má pevnou pozici na desktopu, a tu mu nejspíš nikdo nevezme (Ubuntu má už léta dost práce samo se sebou, s Unity, Mirem a kdo ví čím ještě). U telefonů mu jednoznačně ujel vlak, což je tristní, protože svého času byly Windows Phone velmi oblíbené, a MS si sám nechal přerůst konkurenci Applu a později Androidu přes hlavu. U tabletů je to trochu jiné, protože MS asi nechtěl nabízet placku s browserem, na které se nedá nic rozumného dělat. Nicméně HW je dnes na takové úrovni, že Windows můžou i do tabletů (a Windows 8 na to mají i vhodné GUI). Samozřejmě dohánět ten ujetý vlak v telefonech a tabletech bude MS stát spoustu úsilí a peněz. Ale protože má dost peněz, odborníků i zkušeností, neviděl bych to tak špatně. Například Windows Phone jsou velmi dobrý produkt, a postupně si získávají trh v Evropě, Jižní Americe, Asii, a časem jistě dojde i na USA.

    A co bude za pět let? Podle mě bude mít MS dál silnou pozici na deskopech a serverech, nově na konvertibilních tabletech, výrazně posílí na telefonech, a určitě se dočkáme nějakých experimentů s "oblékacími" počítači, ovládáním gesty apod.