Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft považuje OpenOffice.org za konkurenta od Lael Ophir - Na Excelu běží s trochou nadsázky půlka známého vesmíru....

 • 31. 12. 2009 22:08

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Na Excelu běží s trochou nadsázky půlka známého vesmíru. Můžete tvrdit, že s něm dělají věci nakteré není určený, ale je tak vše co s tím můžete dělat.

  MSO neumí otevřít dokument OOo beze ztrát, a obdobně to platí i mezi ostatními produkty (MSO/KOffice/OOo). To není nijak v rozporu s mým předchozím příspěvkem; naopak to podporuje mé tvrzení, že v jendé firmě to chce jen jeden office (a to takový, který pokryje všechny potřeby). MSO specifikaci OOXML dodržuje, specifikace má totiž transitional část. Zato OOo píše dokumenty v čemsi spleteném z ISO verze ODF, různých draftů ODF a toho co zrovna autoři vymyslí.
  Fakt si chcete v rámci jedná firmy posílat dokumenty v PDF? I mezi firmami často potřebujete, aby příjemce mohl s dokumentem dále pracovat (upravovat, kopírovat data) a nikdy nechcete o žádnou vlastnost dokumentu přijít.

  Pohybuji se všude možně, a schopných lidí je obecně málo. Není to zdaleka jen problém užívání MS Office :)

  Nikdo netvrdil, že se ve firmách používá jen word a excel – souhlas, to nikdo netvrdil.
  A kde jste viděl, že by calc s grafy byl pomalý – na svém počítači, a je to obecně běžný problém. Zkuste si udělat graf s desítkami řad a tisíci hodnot. zkuste si vysypat z DB větší report, a v Calcu s ním pracovat, nebo ho jen uložit. BTW co je tak hrozně trapného na faxovém serveru a správě dokumentů? Já viděl i aplikaci pořizující hlasové pole (fonetogram, voice range profile), která volala MS Word, do šablony vložila výsledek vyšetření, jméno pacienta, a soubor uložila na správné místo. Doktor jen připal kometář, vytisk a znovu uložil.
  Kopírovat data mezi aplikacemi (ať užz převodem do cílového formátu, nebo jako OLE objekt) je běžná věc. Můžete tak do Wordu vložit data a graf z Excelu, Gantt chart z MS Projectu apod. Samozřejmě „experti“ si pořídí screenshot v jedné aplikaci, ten v druhé oříznou, a do třetí pak vloží :)

  Outlook není jen hloupý mailový klient. Je to workgroup SW, a zjevně nejlepší produkt ve svém oboru. Používat do s IMAP serverem je dost nesmyslné, přicházíte tím o spoustu možností. Srovnávat Outlook s emailovým klientem je jako srovnávat kombajn s motykou.

  U firemní „kalkulačky“ nepotřebujete žádnou extrémní rychlost. S verzovatelností není problém, to snad zvládnete. Specializované programy mají své místo, ale v řadě aplikací je jejich vývoj zbytečně náročný. Ještě náročnější bývají jejich změny.
  Umím česky; slovu interface nerozumíte? Preferuji interface a cache před rozhraním a mezipamětí. HTML interface je i v nejlepším provedení (Outlook Web Access, Office online, Google Docs) daleko za lokální aplikací, a použitelný jen velmi omezeně. Až se naučíte ovládat Windows a Office bez použití myši, tak se můžeme bavit o klávesnici ve webových aplikacích. A až mi ukážete ve webové aplikaci plnohodnotný tisk, zkopírování grafu z Excelu apod., tak budemít smysl se bavit o širším použití takových aplikací.

  Drtivé většině uživatelů MSO by dost možná stačil i psací stroj. A dokonce by i ušetřili. Jenže fakt by jim stačil? A fakt by se jim ta úspora vyplatila? A fakt je dobré v jedné firmě používat na word processing MS Word i psací stroje? :)

  Ano, helpdesk i podporu musíte zaplatit. A koncept úspory z rozsahu říká, že držet ve firmě dva produkty je z hlediska těchto nákladů nevhodné. Na nějakou vaši „kalkulačku“ vám MS žádnou podporu nedá, ovšem chyba ve vašem Excelovém sheetu se bude opravovat poněkud snáze, než řekněme chyba v GTK aplikaci na Linuxu :)