Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft vytvořil chatovacího robota. Během dne se z něj stal neonacista od NULL - Osobně si myslím, že umělá inteligence, tak jak...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 3. 2016 15:21

  NULL (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Osobně si myslím, že umělá inteligence, tak jak existuje její představa, či snad spíše vize, nikdy existovat nebude a co víc, ani nemůže. Snad se mi to podaří vyvětlit.
  Začnu takto:
  Pokud se bavíme o AI, myslí se tím nezávislá entita, který je schopná se učit a rozhoduje se sama za sebe. Takový umělý človíček. Ovšem v momentě, kdy udělá nějaké rozhodnutí, to rozhodnutí bude posuzováno a ne vždy může toto posouzení dopadnout stejně, stačí malý impuls pro "komisi" a vše bude jinak. Jde o to, že dnes, v podstatě existuje mnoho miliard takových entit v podobě lidí, ale že by se neděly omyly a že by padaly jen správné rozhodnutí se říci nedá. Jsou situace, krom tedy vyloženě blbostí a lumpáren, kdy prostě správné rozhodnutí nikdy neuděláte. Příkladem budiž politika, kdy ať uděláte co uděláte, ať se rozhodnete jak se rozhodnete, tak se vždy najde někdo, komu se to nelíbí. A to je ten problém. Protože když dosadíme i dokonalou AI, tak i když bude rozhodnutí správné ve smyslu výběru toho nejlepšího z možných, tak se vždy bude pochybovat. Uvedu příklad:
  Provoz na letišti. Letadlo přilítá. Pilot je perfektní AI. Letadlu došlo palivo, nebo se stala porucha (na tom nezáleží, to jsou vstupní podmínky). 1. buď zkusí přelet přes město s rizikem že spadne a obětí bude 5x tolik, a nebo 2. navede letadlo mimo a obětuje lidi na palubě. Když to rozhodne člověk pilot, nevím, na tohle asi direktiva nebude, tak je to jeho rozhodnutí a tak se to bude brát, třeba ho i glorifikují. Když to rozhodne AI, vždy se bude pochybovat a vždy se bude mluvit o (ne)dokonalosti. Jde o to, že není jedno správné rozhodnutí. Jsou dvě, rozhodnutí je značně subjektivní a obě jsou průšvih a vždy se najde někdo, kdo bude tvrdit, že se entita rozhodla špatně a že není vyhovující.
  Naproti tomu, když vznikne cokoliv, nějaké entita, která se bude držet daných rutin nastavených lidmi, i když jich budou stamiliardy vytvořené třeba pokročilými algoritmy, budou padat dle nastavených voleb správné, předvídatelné rozhodnutí, bude se to tvářit jako dokonalost myšlení, ale nebude to AI tak, jak k němu vzhlížíme do budoucnosti. Bude to jen dokonalejší vykonávač sekvencí.
  Co se snažím říct je, že aby se vytvořila dokonalá, nebo alespoň do produkce akceptovatelná AI, musela by se vyrobit dokonalá mysl, jenže to je mýtus, takové perpetum mobile. Vlastně je to stejná situace. Podle 2. Termodynamického zákona perpetum mobile neexistuje, jen totálním zvýšením účinnosti se k němu můžeme přiblížit tak, že se jako Perpetum mobile bude jevit. To je v podstatě to samé, jako AI vs. vykonávač dokonalých rutin.