Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Microsoft vytvořil stabilizátor zrychlených videí od Lael Ophir - Ad prealokuje dvojnásobek délky prvního zápisu, což je...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 8. 2014 14:37

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Ad prealokuje dvojnásobek délky prvního zápisu, což je typicky jedna alokační jednotka - na prvním místě jde o stav před 11 lety. Na druhém místě není důvod mít první zápis velkého souboru typicky menší než jeden cluster. Pokud soubor vytváříte, první request může klidně mít pár MB. Pokud ho kopírujete, na prvním místě vám CopyFileEx nastaví velikost cílového souboru stejnou jako u zdrojového, plus se používají I/O requesty s velikostí v MB, nikoliv kB.
  Ad NTFS jej "chytře" šoupne hned za ten první soubor - fakt? Nic takového jsem v dokumentaci neviděl. Jestli vy ano, tak to sem hoďte. Jestli ne, můžete napsat test pomocí Defrag API C# wrappers (a nechat si u toho zdát, že byste měl něco podobného k dispozici na Unixech), a já slibuju, že si pak ten váš test sjedu.
  http://blogs.msdn.com/b/jeffrey_wall/archive/2004/09/13/229137.aspx

  Ad mít 20 GiB soubor v 10 fragmentech je prkotina - problém je v tom, že když máte po disku náhodně roztroušená data, tak nebudete mít ani ty 2GB souvislého volného místa. Když vezmu svůj disk (450GB, 180GB dat, 450k souborů), s vaším přístupem byste měl při ideálně souvislém ukládání souborů a zanedbání metadat a adresářů souvislé bloky o velikosti jen 630kB, výpočet (450G-180G)/450k. Když ten disk zaplníte stejným způsobem na dvojnásobek, tedy na 80% kapacity, bude souvislé bloky volného místa jen okolo 100kB. A to na disku, kde máte ještě 90GB volného místa, plus jsme zanedbali ta metadata, která chcete také ukládat po celém disku. Zkuste si pak vytvořit 1GB DB soubor - bude z něj řezanka. A se zvyšujícím se procentem zaplnění disku se to bude prudce zhoršovat. Je už jasnější, že umisťovat soubory náhodně po disku je nesmysl?

  Ad protože LibreOffice vytváří ty adresáře najednou, tak budou blízko u sebe - aha, takže najednou se hodí mít metadata víc dohromady, a netrousit je náhodně po disku. A přitom jste ještě minule NTFS vytýkal, že se snaží je držet pohromadě.

  Ad NTFS fragmentuje jak o život, zatímco vývojáři open source si to splácají doma a funguje jim to mnohem lépe - tak silné tvrzení by to chtělo podpořit velmi dobrými argumenty :)

  Ad v UNIXech není problém používat v GUI konzolové nástroje i s myší, copy&paste či drag&drop - kupodivu to není problém ani ve Windows, vizte ENABLE_QUICK_E­DIT_MODE. A pokud chcete použít na konzoli myš jako pointer, stačí zavolat SetConsoleMode s ENABLE_MOUSE_INPUT, budete pak dostávat events. Nicméně původní pointa byla ta, že GUI nástroje instalované s UNIXy byly (a často nadále jsou) ve srovnání s Windows naprosto tragické, takže je pokrytecké Windows vyčítat, že neobsahovaly víc nástrojů v lepší kvalitě.
  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms685035(v=vs.85).aspx