Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Mnoho uživatelů přechází z WhatsApp na Signal od Cornelius - Pro XMPP používám 3 klienty (mobily/pc): Dino (PC/mobil...

 • 8. 1. 2021 19:32

  Cornelius

  Pro XMPP používám 3 klienty (mobily/pc): Dino (PC/mobil - pinephone), Gajim (PC), Conversations (Android), ale dobrých klientů co nepoužívají JavaScripty a jím podobný je víc. Všechny zmiňované skvěle podporují E2E šifrování 1) (OMEMO - v podstatě to co má Signal) , OTR bych se vyhnul - dneska nemá smysl. Dále synchronizace zpráv napříč klienty 2), stažení zpráv ze serveru, pokud byl daný klient offline 3) - pro mě osobně asi nejdůležitější rozšíření.

  Asi před rokem jsem XMPP v podstatě znovuobjevil právě díky těmto moderním klientům - synchronizace napříč různými klienty a zařízeními funguje naprosto perfektně (i šifrování). Dřív jsem používal Pidgin, což byla chyba - umí spousta protokolů, ale žádný ne pořádně.

  Dále jsou dobré srandičky jako stav uživatele v sezení 4) , potvrzení přijetí zprávy 5) (neznamená to ale, že si ji uživatel přečetl - to řeší 6) - první zmíněný případ se tuším typicky rozlišuje jednou fajfkou, druhý dvěmi fajfkami). 6) Dino i Conversations umí (například Android s Conversation bliká ledkou, že mám nepřečtenou zprávu - po přečtení na PC sám tuto signalizaci vypne, jelikož pozná, že jsem si to přečetl). Gajim to bude umět od 1.3.0, která vyjde každým dnem.

  XMPP umí i volat (minimálně Conversations to umí), ale to jsem přiznám se ještě nezkoušel (mělo by jít audio/video). Osobně jsem si myslel, že Signal/Matrix/What­sApp jsou díky takovým fičurám o dost uživatelsky přívětivější (holt jsem používal nemoderní klient), ale XMPP drží krok a stojí za to ho vyzkoušet. Nebo zmíněný Matrix, jak zmiňují jiní - je to asi jedno.

  1) OMEMO Encryption
  https://xmpp.org/extensions/xep-0384.html
  2) Message Carbons
  https://xmpp.org/extensions/xep-0280.html
  3) Message Archive Management
  https://xmpp.org/extensions/xep-0313.html
  4) Chat State Notifications
  https://xmpp.org/extensions/xep-0085.html
  5) Message Delivery Receipts
  https://xmpp.org/extensions/xep-0184.html
  6) Chat Markers
  https://xmpp.org/extensions/xep-0333.html