Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Mnoho uživatelů přechází z WhatsApp na Signal od Miroslav Šilhavý - Jde o automatické zpracování, kde ví že token...

 • 9. 1. 2021 13:35

  Miroslav Šilhavý

  Jde o automatické zpracování, kde ví že token s id 157 zajímají pračky. Ano kdyby někdo chtěl tak to asi půjde přeložit na konkrétní osobu, ale kdyby tohle umožnili tak končí.

  Ono jde o to, že lidé si právě díky tomuto uvědomují, jak lehce jsou stopovatelní a sledovatelní. Reakce lidí jsou samozřejmě přehnané, také se kloním k tomu, že nikoho nezajímá konkrétní životní reálie uživatele.

  Takže dokud se lidi nenaučí platit za služby soukromí prostě nebude.

  To je druhá část problému. Placením služeb se můžeme vyhnout cílené reklamě, tomu, že někdo bude využívat přirozených lidských slabostí, aby nám prodal výrobek či službu. Co nezmizí ani s placením za služby je to, že zůstaneme sledovatelní.

  Tyto dva fenomény je potřeba od sebe odlišovat - a to se děje po sakru málo. Málo se mluví o tom, kdo nás může sledovat. V posledních letech se prostředí na internetu mění; zdůrazňováno je "soukromí" uživatelů. Chybí však informační protiváha: pokud chráníme soukromí před svým sousedem, ale druhá strana (poskytovatel služby) do něj vidí, získává informační převahu.

  Budu-li mluvit konkrétně. Soukromí není stoprocentně ochranitelné, pokud komunikujeme s druhými. Bylo by daleko zdravější učit se, že tomu tak je a umět s tím pracovat, než se chlácholit, že stoprocentní ochrany lze dosáhnout. Bylo by daleko zdravější méně se bít za technické změny (které mají své limity) a více se zajímat o právní rámec. A v neposlední řadě: snažit se, aby služby byly co nejvíce poskytovány v rámci země a v rámci Unie, kde můžeme žádat právní ochranu.

  Je nebetyčná blbost durdit se nad tím, jestli FB získá informace vedoucí k tomu, že se nám bude snažit vnutit reklamu na pračku. Vážnější problém je to, že informace o nás jsou dostupné firmám z USA, Ruska, Číny (a dalších zemí), které je v případě potřeby (třeba války, terorismu, ...) víceméně bez rozpaků vydají svým vládám. Problémy pak může mít jakýkoliv jednotlivec - např. tím, že bez vysvětlení nezíská víza pro vstup do země, a jelikož není tamní občan, nemůže se ani smysluplně bránit před soudem.