„Mohli klidně začít přijímat takové kryptoměny, které nejsou založené na PoW.“
Virtuálními měnami se nezabývám, proto se ptám, proč si někteří myslejí, že jiný způsob než PoW bude ekologičtější, když z logické úvahy vyplývá, že na vytvoření jednotek kterékoliv měny potřebuju nějaké prostředky, které opět něco stojí, takže hodnota jednotky by měla odpovídat vynaloženým prostředkům na pořízení (jinak by si buďto každý mohl vytvořit jednotek, skoro kolik by chtěl, nebo naopak by nikomu nestálo za to jednotky generovat).
Z tohoto pohledu je Bitcoin jen další měnou, jejíž existence vždy něco stojí.
A vy chapete ako bitcoin funguje a v com je ten zasadny rozdiel medzi PoW a PoS. Ze ten PoS nepotrebuje tolko vypoctoveho vykonu aj keby ho hned malo bezat rovnake mnozstvo minerov?
No a toto je proste blbost: "hodnota jednotky by měla odpovídat vynaloženým prostředkům". To plati kde? Pri fiat menach, zlate, ..?!?!
> No a toto je proste blbost: "hodnota jednotky by měla odpovídat vynaloženým prostředkům". To plati kde? Pri fiat menach, zlate, ..?!?!
Abych mohl získat jednotku fiat měny (například tisícikorunu), musím nějak přesvědčit ČNB, aby mi ji dala. Takže například tím, že si odemě devět lidí tisícovku půjčí. Následně jednu tisícovku od ČNB dostanu (zjednodušeno). (Plus je tam spoustu podmínek, jakože musím dostat licenci, abych dostal licenci musím tohle a tamto, ČNB emituje peníze jen někdy a za nějakých okolností, etc.)
Abych mohl získat jednotku zlata, tak musím najít díru v zemi, musím tu díru vlastnit, i když ji vlastním, tak si ji musím uhlídat. Z té díry musím vytěžit rudu, ze které extrahuju čisté zlato, etc. Toto je jednodužší případ na představu.
bitcoin funguje podobně.
A ano, vím, jak funguje bitcoin, i měna. Jsem si vědom, že to, že vlastním nějakou komoditu nestačí, aby mělo hodnotu, ale je tam ještě velký psychologický efekt, etc, etc...
Což nás okruhem přivádí k tomu, že to, že Mozilla couvla má sice menší, ale přesto významný dopad na zařazení bitcoinu mezi užívané měny. Další krok, který vede buď k úspěchu nebo k neúspěchu.
prijamnie fiatu je ovela nebezpecnejsie a ma vacsie nasledky, ktore si asi zatial neuvedomujete.
co napriklad vojna, inflacia, nerovnost sanci?
bez pow nie je mozne vydavanie decentralizovanej meny a nema velky vplyv na energeticku spotrebu (<1%), zato ma velky vplyv na slobodu, vyuzitie, rozvoj a efektivitu obnovitelnych zdrojov...
odporucam si precitat diskusiu na twitri, k mozila rzohodnutiu. napr:
"USD:
-Tied to oil
-Secured by military coercion
-Empowers Saudis
-Discriminatory/closed
BTC:
-Runs on cheapest energy
-Secured by peaceful math
-Empowers dissidents
-Neutral/open
"
To si naozaj myslis, ze decentralizovana(aj ked nie uplne), nekontrolovana/neregulovana mena moze fungovat?
Na to zabudni. To je utopia. Ked sa ludstvo dostane do takeho stavu aby to bolo realne, tak uz ziadnu menu/peniaze nebudeme potrebovat.
Preco si myslis, ze existuje nieco ako protimonoplny urad, rozne regulacne, kontrolne urady, burzovy dohlad a dalsie podobne urady po celom svete?
Co jsem tak za ta léta, co se o kryptoměny zajímám, vypozoroval, jsou celkem chabé znalosti makroekonomie v kryptokomunitě. Výsledkem je to, že se přeceňují věci, které jsou pro primární úlohy měny nepodstatné, a naopak se podceňují věci, které jsou pro ni podstatné.
Nejpodstatnějším úkolem měny je stálost cen. Ne v tom maximálním významu, kdy chleba za 50 let bude stát pořád stejně jako nyní, ale alespoň v tom krátkodobém, že prostě v horizontu několika let nestojí podstatně jinak. Abyste dosáhl stálosti cen, musí se peněžní zásoba přizpůsobovat vývoji ekonomiky. Pokud peněžní zásoba neporoste stejně jako ekonomika, vede to k deflaci a naopak. Stačí se podívat, jaké pnutí vytváří jedna měna ve velkých měnových uniích (eurozóna, USA, Čína...), ale i tam se to snaží aspoň nějak balancovat. A teď si představte jednu měnu pro všechny, jejíž peněžní zásoba je zcela odtržená od vývoje jakékoliv ekonomiky. To by bylo teprve cenové rodeo. :)
Tomu, že by mohl Bitcoin fungovat smysluplně jako opravdová měna, jsem nevěřil ani v období mého největšího BTC fanboyismu.
Ty zase nechápeš/neznáš to základní: měna vs peníze. BTC se sice označuje jako měna, ale jsou to mnohem spíš peníze.
Další z nutných funkcí peněz je uchovatel hodnoty. A to dnešní fiat peníze při 10-15% reálné inflaci fakt nesplňují. Pokud nechceš chudnout při svých úsporách tak máš možnost jen přifukovat přefouknutý akciový trh, když máš úspor hodně tak koupit nemovitost. Pak už je takový uchovatel pouze BTC.
Ano, uchovatel hodnoty je taky úloha peněz, ale z pohledu ekonomiky jsou peníze jako prostředek směny, pro což je stálost cen naprosto zásadní, důležitější. Proto dnes platíme FIAT měnou a ne zlatem.
Jinak ta volatilita samozřejmě podrývá Bitcoin i jako uchovatel hodnoty. K čemu je mi jako uchovatel hodnoty něco, co má nyní skoro poloviční hodnotu než mělo před dvěma měsíci? Životní situace přicházejí a lidi často potřebují úspory okamžitě. Je "super" to mít uložené v něčem, kde můžu být za 2 měsíce, až ty peníze budu potřebovat, o polovinu chudší.
Mimochodem, akcie nemuzou ruchnout?
Samozřejmě, že můžou, ale těžko byste hledal akciový titul s tak velkou kapitalizací a tak velkou volatilitou.
Volatilita BTC se pochopitelne snizuje se zvysujici se trzni kapitalizaci.
2012: tržní kapitalizace: 50 milionů dolarů, průměrná 30-denní volatilita vůči dolaru: 4,5 %.
2021: tržní kapitalizace 800 miliard dolarů, průměrná 30-denní volatilita vůči dolaru: 4,56 %
A to jsem si nevybral cíleně dva body. Ta volatilita je během těch 9 let prakticky stejná bez ohledu na růst kapitalizace. Jestli to spíš nebude tím, že je to zcela neregulovaný trh náchylný k manipulacím, kde si pár velryb vodí miliony hejlů.
Pokud nechceš chudnout při svých úsporách tak máš možnost jen přifukovat přefouknutý akciový trh, když máš úspor hodně tak koupit nemovitost.
Mimochodem zkuste se zamyslet nad makroekonomickým výsledkem toho, že lidi nebudou ukládat prostředky do akcií a nemovitostí, ale budou je držet v penězích (Bitcoinu). Peněžní zásoba je stálá, ale musí reprezentovat čím dál větší bohatství vytvořené ekonomickou činností, to bude vytvářet konstantní tlak na hodnotu peněz, která půjde neustále nahoru (deflace). Laik si řekne: super, peníze se mi zhodnocují, aniž bych cokoliv dělal! \o/ Jenže aby někdo investoval prostředky do stavby developerských projektů a podstupoval to riziko, bude žádat o to vyšší zhodnocení. Tlak na růst hodnoty nemovitostí tam bude opět, jen ne ze strany poptávky, ale nabídky. Opravdu neexistuje zázračný lék na ekonomické problémy a není jím ani Bitcoin.
10. 1. 2022, 19:01 editováno autorem komentáře
Defalce rozhodne neni horsi nez soucasna inflace v ranku 10-15% realne.
Pěkné, ale umíte ten výrok podpořit nějakými argumenty? Oprostím se od toho, jestli je lepší inflace nebo deflace a řeknu, že je v dlouhodobém horizontu jedno, jestli je mírná inflace nebo deflace v nízkých jednotkách procent, co je podstatné, je stálost cen, tedy, aby změna cenové hladiny byla malá a předvídatelná. To je naprosto to nejpodstatnější a zároveň něco, čeho měna s peněžní zásobou zcela odtrženou od vývoje ekonomiky nemůže nikdy docílit.
Mimochodem průměrná inflace v USA byla za posledních 20 let 3,1 %. Nic hrozného. Tím, že uvádíte aktuální inflaci, jste si jenom vyřízl časový úsek s extrémem, jak se vám to hodilo.
"nic hrozneho"
1. ide o oficialnu statistiku ktora zohladnuje to co treba aby bola nizka. je ina inflacia napriklad pre rodinu z detmi. shadowstats napriklad uvadza inflaciu ktora je pocitana podla povodnych vzorcov 10-15%
2. pozrite si kolko vam za 20rokov ostane kupnej sili pri 3.1%, polovica?
tymto nutite ludi ktory uz raz riskovali, nieco sa naucili, isli s tym na trh a zato dostali peniaze, ak ich usporili znovu riskovat, na nejakom inom trhu ktoreho pravidlam ani nerozumeju (akcie...)
"$1 with average inflation rate of 3.1% has the same purchasing power as $0.54303 20 years ago."
tymto nutite ludi ktory uz raz riskovali, nieco sa naucili, isli s tym na trh a zato dostali peniaze, ak ich usporili znovu riskovat, na nejakom inom trhu ktoreho pravidlam ani nerozumeju (akcie...)
Zato, když všichni budou sedět na penězích, tak to se budou točit kola ekonomiky. Ano, inflace je nevýhodná pro ty, kteří nechtějí riskovat a sedí na penězích, naopak je výhodná pro ty, kteří jsou ochotní riskovat, půjčit si na nové podnikání atd. Drahé peníze nebudou lidem ničit úspory, ale zase budou dusit investice a inovace. Tak si vyberte. Co ale nebude svědčit nikomu, je divoká a nepředvídatelná inflace nebo deflace.
Mimochodem pokrýt inflaci 3 % opravdu od lidí nevyžaduje investici do něčeho extra rizikového. To dokážou pokrýt i celkem konzervativní nástroje.
1) Ktere ty konzervativni nastroje maji ty 3%?
(mimochodem ty 3% jako inflace je jen vlhky sen statistiku manipulovanych politiky, realne to pod 5% dlouhodobe nejde pro vetsinu dolnich 10milionu u nas)
2) "investice" z levnych penez je jen spekulace a casto utraceni pro utraceni (jako to dela EU). viz Cantillonuv efekt
3) inovace tu byly i v dobe "drahych" penez. a elektromobilita z donuceni (jako priklad) nebo "green deal" fakt nejsou inovace.
10. 1. 2022, 22:12 editováno autorem komentáře
Ktere ty konzervativni nastroje maji ty 3%?
Já mám třeba penzijní spoření, které se i v době nízkých úrokových měr zhodnocovalo 3-4 % ročně a přitom má garanci nezáporného ročního zhodnocení.
mimochodem ty 3% jako inflace je jen vlhky sen statistiku manipulovanych politiky
OK...
"investice" z levnych penez je jen spekulace a casto utraceni pro utraceni
Aha, takže když si otevřu malé podnikání a na stroje si místo za úrok 15 % půjčím za 5 %, což mi to podnikání podstatně ulehčí nebo přímo umožní, tak je to spekulace?
a elektromobilita z donuceni (jako priklad) nebo "green deal" fakt nejsou inovace.
Proč do toho taháte elektromobilitu a green deal?
inflacia a aktualny stav je novinka platna posledne roky.
pozrite si zlaty standard, a co sa vybudovalo pocas jeho posobenia.
napriklad centrala ECB bola naplanovana samotnou ecb, ktora riadi inflaciu na X miliard eur. a musela sa preplacat koli nej.
v minulsti ste mohol odlozit X miliard niecoho a vedel ste ze zato postavite tu katedralu co budu satavat este po vasej smrti dalsie desadrocia.
-> ten, co si neumí nastavit přezdívku:
„Další z nutných funkcí peněz je uchovatel hodnoty.“
Krátkodobé, nebo dlouhodobé uchování? Není hlavní úlohou spíše vysoce jednoduchá směna za zboží?
“...když máš úspor hodně tak koupit nemovitost. Pak už je takový uchovatel pouze BTC.“
??? Hodnotu lze uchovávat v mnoha různých komoditách, často s lepší stálostí, než má Bitcoin! I ty nemovitosti kolísají!
Můj ty Tondo, to je eruďyce...
staci ak pre aktualny stav budete uvazovat o btc ako o aktive
S Bitcoinem jako aktivem (byť stále hodně rizikovým) nemám problém, ač dle mého názoru jeho přínosy neodpovídají prostředkům, které spotřebovává, ale někdo jiný to může vidět jinak.
Nesouhlasím s tím, že by Bitcoin byl někdy vhodnou měnou. Prostě na to není stavěný. V Salvadoru má status oficiální měny, ale reálně tam má úlohu platebního prostředku. Jak říkáte, všechny ceny jsou dál uváděné v dolarech a valná většina plateb probíhá tak, že si kupující převede dolary na BTC, zaplatí a obchodník to raději hned převede zase na dolary, aby se zbytečně nevystavoval kurzovému riziku.
Valna vetsina tam bezi na lightning network. U platby za kafe fakt neni drasticky "kurzove riziko". A pak tu mame remitance.
Hlavne je potreba mit na mysli, ze BTC se mnohem snadneji prorazi na trhu ktery neni "civilizovany" - u nas ma kazdej x platebnich karet a y bankovnich uctu, ale to neni svetova realita dneska.
U platby za kafe fakt neni drasticky "kurzove riziko"
Víte, co je v tomto byznyse kurzové riziko? Že vám takto někdo zaplatí za 1000 káv po 5 dolarech v Bitcoinu a vy si to v tom Bitcoinu necháte. Jenže za týden z těch 5000 dolarů můžete mít 4000, ale náklady na mzdy, nájem atd. budete mít i nadále stejné, protože ty z pochopitelných důvodů chtějí v dolarech. Proto obchodníci raději hned po transakci směňují na dolary a proto i tam Bitcoin reálně není žádnou měnou, ale prostě jen platebním prostředkem.
"kurzove riziko"
to absolutne nemusite podstupovat, zato ze vyuzivate btc siet na platby. vid strike, https://twitter.com/ln_strike
v el salvadore to robi priamo vlada, v chivo wallet.
teda vidite cenu v usd, naskanujete fakturu do ligtning walletu, zaplatite btc l2, druha strana dostane skoro cele btc l2, a jej wallet to hned moze prekonvertovat na usd.
bez kurzoveho rizika, a skoro uplne ziadne poplatky
teda vidite cenu v usd
A to je přesně to co vám píše pan Eischman. V tomto případě je Bitcoin jenom platební prostředek. Úplně stejně by to mohly být korálky.
skoro uplne ziadne poplatky
To ale není problém měny, resp. měn, ale nenažraných bank. To je celé. Jak můžete například vidět, tak při platbě kartou máte úplně jiné poplatky než při přeposlání částky normálním příkazem, ovšem počítám, že to dělá v bance úplně stejný server. A jak můžete vidět, platformy jako Wise mají úplně jiné ceny, takže ...
bez kurzoveho rizika
Opravdu? Kdybyste si koupil pro tu vaši platbu Bitcoin v lednu 2021, tak byste si za to koupil v dubnu polovinu. Můžete mi ukázat jakoukoliv klasickou měnu s takovým výkyvem? To nemá ani nějaké Džibuti ...
A k deflaci. Jako nechat lidi nepracovat, neinvestovat a čekat až bude jejich penízek dostatečně velký, to je opravdu super nápad. I když chápu, že by se to kdekomu hodilo. Ale život neodměňuje za nicnedělání, i kdy by to jistě kdejaký povaleč ocenil.
Stane se to, že nikdo nebude chtít dělat nic a tím cena komodit vystřelí do závratných výšin a ještě vám to bude muset někdo prodat za zítřejší ceny, aby neprodělal ... úžasné.
11. 1. 2022, 09:48 editováno autorem komentáře
a ještě vám to bude muset někdo prodat za zítřejší ceny, aby neprodělal
Tohle jsem napsal špatně. Přemýšlel jsem nad Urzou a inflací a napsal jsem to špatně. Tohle platí u té inflace.
Nebudu vymýšlet nový příklad, napravím to jenom citací z obecně v diskuzích přijímané Wikipedie
Deflace byla jedním z charakteristických rysů Velké hospodářské krize 30. let 20. století. Irving Fisher (1933) na základě této negativní zkušenosti popsal fenomén dluhové deflace, kdy pokles cenové hladiny zvyšuje reálnou hodnotu dluhů, což dále podrývá poptávku v ekonomice a vede k dalšímu snižování cen a zvýšení reálné dluhové zátěže. Prostřednictvím tohoto mechanismu může tedy deflace velmi negativně ovlivnit nejen makroekonomický vývoj, ale i finanční stabilitu. Za velmi negativní zkušenost s deflací jsou považovány i tzv. dvě ztracené dekády v Japonsku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Deflace
původně jsem chtěl napsat něco jako bude toho muset zítra prodat víc, aby neprodělal za co nakoupil
...
Tato deflační konina, kdy si líné děcka myslí že zbohatnou sezením u mamky ve sklepě s první a jedinou mizernou výplatou, je ze stejného ranku jako se "někdo" snaží umazat dluhy umělým zvýšením inflace. Ono to zase nadělá bordel, jenom ne v jejich peněžence. Tak jako deflace. Je jenom otázka komu.
11. 1. 2022, 11:19 editováno autorem komentáře
Wikipedie je plna keynesianskych bludu.
Financni stabilitu ve 20. a 30. letech rozjebal predevsim FED a vlada jejich "zachranou" ekonomiky.
Vsimni si, ze ted jsou v podobne situaci. FED zvedne uroky, dluznici se nedoplati a ekonomika pujde k zemi nebo bude brutalni inflace a ekonomika pujde k zemi.
Deflace je prirozena. Smrt centralnim bankam!
Na to se staci podivat do historie.
Koneckoncu tisteni penez z podstaty vzdy byl, je a bude podvod. Jedine, co se skutecne deje, je totiz okradani soucasnych majitelu jednotek dane meny o kupni silu. Ale to lidem "vzdelanym" dnesnim systemem nejde vysvetlit.
11. 1. 2022, 22:05 editováno autorem komentáře
Ale to lidem "vzdelanym" dnesnim systemem nejde vysvetlit.
A lidem "nevzdělaným" zase nejde vysvětlit, že podvádět se dá s čímkoliv, jenom třeba jiným způsobem - na to byste se měl podívat do historie.
Celé co z vašeho textu čtu je, že "zázračná" kryptoměna napraví společnost, protože ... nevím ... blockchain? Ne, tak to opravdu nefunguje. Neexistuje zázračná kryptopilka, která napraví hříšníky ...
12. 1. 2022, 09:28 editováno autorem komentáře
Jenomže s těmi "potenciálními řešeními" přichází zase jiné problémy.
Maloktery podvodnik naprosto legalne okradne uplne vsechny o nekolik procent kupni sily kazdy rok.
Vážně si myslíte, že jde mít pořád stejné množství měny s přibývajícími lidmi a přibývajícími hodnotami, které jsou schopí tvořit, tak, aby nedocházelo k dorovnání rozdílu ať už tak nebo onak?
To je totiž skutečný důvod. To, že se na tom určité skupinky naučily vydělávat je spíš průvodní, nebo navázaný, jev. Ve finále, lidem to zdá se nevadí, stále je volí, zatímco jsou sami líní si aspoň zjistit jak by se mohli proti inflaci chránit, ne tak zvednout zadek - na to mají právo, ale co na to chcete říct? To je jako chtít zakonzervovat si v USA 80' léta plná Woodstoků ... jenomže planeta se točí každý den "dál", okolí se změnilo a změnili si ho i sami američané.
Průvodním atributem vesmíru je neustálý vývoj ve smyslu posunu vpřed. Jako např. čas ...
12. 1. 2022, 13:08 editováno autorem komentáře
@martinpoljak
Cenová stabilita plyne z toho, na co jsou měny navázané - státy. A tam se zas tolik tak často nemění, jeden tweet Muska s měnou státu nic neudělá, dění není tak dynamické a tak moc volatilní (za běžných okolností, kontra Venezuela např.) ...
Opakuji, ta dynamika je jiná kvůli tomu, na co je měna navázána ... Bitcoin není navázaný na nic. A to doslova a do písmene.
12. 1. 2022, 13:57 editováno autorem komentáře
nech si urobia ako chcu, ale z preskumanych dovodov.
dovody ktore uvadzaju su na slabej urovni (1 signalna) ako maju zurnalisti v mediach ktore tuto oblast pokryvaju. a to ze napr btc spotrebovava tolko energie ako nejaky stat.
toto je iba prvy, jednoduchy a teda IHMO nespravny pohlad.
10. 1. 2022, 13:44 editováno autorem komentáře
To je podstata PR, které dělá každá organizace: snažit se naštvat co nejméně uživatelů/zákazníků/přispěvatelů.
Realita je taková (a pozoruji to dost i kolem sebe) je, že přístup ke kryptu se za posledních několik let hodně proměnil, zvlášť v technologické komunitě a obzvlášť v open source. Dnes je to brané jako něco prašivého. Je to hlavně z toho důvodu, že to kromě spekulací mnoho dalších opravdu podstatných způsobů využití nenašlo a přitom to konzumuje obrovské množství energie, což prostě v době, kdy se řeší každá vypuštěná tuna CO2, není dobrá image.
Reakce na Mozillu mi přišla přehnaná. Už jen kvůli tomu, že vlastně jen upozornili na to, že přijímají příspěvky i ve formě krypta. Nijak víc to nepodpořili, krypto neintegrují do svých produktů. Nicméně ta vlna odporu byla fakt velká jak z venku, tak ze strany zaměstnanců. No a Mozilla si teď prostě jen chce přehodnotit, jestli jí ty příspěvky v kryptu za to negativní PR u řady lidí stojí. Pokud stát nebude, tak ho přijímat nebude. To je naprosto legitimní.
Realita je taková (a pozoruji to dost i kolem sebe) je, že přístup ke kryptu se za posledních několik let hodně proměnil, zvlášť v technologické komunitě a obzvlášť v open source.
Možná se mění podíl libertariánů a socialistů (to se týká i vedení Mozilly, mimochodem). Ale spousta lidí v "technologické komunitě" vnímá crypto jako ohromnou technologickou příležitost.
10. 1. 2022, 16:04 editováno autorem komentáře
Ale spousta lidí v "technologické komunitě" vnímá crypto jako ohromnou technologickou příležitost.
To se asi nevylučuje. Ta komunita je dost velká pro obě skupiny. Ale ta skupina lidí, kteří mají ke kryptu negativní přístup, dle mého pozorování opravdu hodně narostla.
Já osobně jsem z toho taky hodně vystřízlivěl a to socialista opravdu nejsem. Ano, díky ještě celkem včasnému nástupu mě Bitcoin dost obohatil, ale co se týče dopadu té technologie na reálné životy lidí mě to zklamalo, protože se to za ty roky v tomto směru posunulo velmi, velmi málo, zatímco prostředky potřebné k běhu narostly enormně.
IT běží hrozně rychle. Něco, co nedokáže obrovské prostředky a hype kolem sebe proměnit v opravdu významné výstupy pro společnost za víc jak 10 let, toho asi nedosáhne už nikdy.
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.