Hlavní navigace

Mozilla zaujala k JPEG XL neutrální postoj

31. 1. 2023

Sdílet

JPEG XL Autor: Jon Sneyers

JPEG XL je volitelně podporován ve vývojové větvi Firefoxu Nightly. Google jej nějakou dobu v Chrome podporoval, nyní ale JPEG XL z Chrome odstranil. Nadějný formát tak přišel o podporu v majoritním prohlížeči a Mozilla se nyní k celé věci vyjádřila.

Martin Thomson z Mozilly uvádí, že po konsultacích zaujímá Mozilla k věci neutrální postoj. Hovoří o nákladech na podporu formátu, která neznamená jen vývoj podpory v prohlížeči, ale i webu jako celku. Obecně je pro web prý lepší, když je formátů méně, neb klesá komplexita a míra obsluhy obsahu. Mozilla pak podporuje mnohé formáty na základě toho, že je to potřeba pro uživatele i webové stránky.

Dále Martin hovoří o faktorech typu kompresního poměru, zatížení CPU či obrazové kvality. Mohou také v Mozille přihlížet k tomu, jak široce je formát používán – možnosti formátu či náročnost na výkon mohou hrát menší roli u široce využívaného formátu. Nové formáty tak zkrátka musí ospravedlnit své zahrnutí do prohlížeče, nabídnout něco navíc oproti dosavadním formátům.

Na druhou stranu používá dle Martina web jako takový spoustu rastrových formátů, které mají mnohé stejné problémy. Přidat tedy jeden další formát navíc tak nepředstavuje nijak významné zhoršení problému a Mozilla uznává, že JPEG XL přináší mnohé potenciální výhody jak ve vlastnostech, tak ve výkonu. Obecně JPEG XL je v těchto ohledech lepším formátem než jeho nejbližší konkurenti jako AVIF.

Jinými slovy nevidí Mozilla JPEG XL ani jako dobrý, ani jako špatný. Pro tuto chvíli tedy nepadá žádné definitivní rozhodnutí, bude se ale sledovat, jestli/jak roste využívání formátu na webu.

Našli jste v článku chybu?