Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Návrh zákona v Indii: 10 let vězení za obchod či těžbu kryptoměn od Miroslav Šilhavý - Bohužel u kryptoměn se dá úspěšně pochybovat o...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 6. 2019 7:38

  Miroslav Šilhavý

  Bohužel u kryptoměn se dá úspěšně pochybovat o tom, že prvotním záměrem bylo něco dobrého. Od začátku je to marketing založený na snowballingu, na tajmnosti, na vyvolávání pocitu o něčem exkluzivním (aneb: pojď vydělat, ty víš informací dřív).

  Pokud by nebyla hned prvotním cílem spekulace (nebo, chcete-li: pyramida), pak by to celé vypadalo jinak. Např. by aspoň na prvopočátku vznikla nějaká snaha kryptoměnou opravdu platit. Možností by se našlo: jakýkoliv nadnárodní řetězec, nebo interní měna větší firmy (např. na čerpání bonusů), samotní programátoři a IT stafáž. Nic z toho ani na okamžik nenastalo.

  Dalším důvodem, proč si to myslet (teď mluvím o bitcoinu) je, že kapacita blockchainu a jeho energetická náročnost by nebyly udržitelné ani kdyby se s "měnou" nespekulovalo.

  Nikdy nebyl navržen žádná použitelný způsob, jak hodnotu "měny" určit. Pokud by měla fungovat jako platidlo, lidi by zajímalo, jakou mají jistotu, když si "nějak" obrátí svoji práci nebo jinou měnu do kryptoměny, že ji za nějaký dohledný čas nebo na jiném místě mohou směnit zpět za peníze, které potřebují k životu.

  Nebylo vyřešeno ani to, jestli v počátku prakticky zadarmo autor nevytěžil podstatnou část celé emise pro sebe.

  Nikdo se nezamýšlí nad tím, že odměna za těžení (tedy podepisování blockchainu) není příliš velká. Zkuste si to představit na bankovních poplatích - kdyby centrální banka za každou proběhlou platbu emitovala nové peníze. Čím víc bychom si mezi sebou platili, tím chudší bychom byli. :)

  To vše mě vede k tomu, že navzdory tvrzením, nebyly kryptoměny nikdy myšleny vážně - aspoň ne těmi, kteří je navrhují, nebo stojí u jejich počátků.

  Naprosto souhlasím v současném stavu s tím, aby byly zakázány. Ne kvůli tomu, že bych lidem nepřál svobodu. Ale kvůli tomu, že těžení kryptoměn představuje obrovskou energetickou zátěž pro svět a taky kvůli tomu, že tato energie se čast krade - nejčastěji zaměstnavateli, nebo taky pomocí těžebního malware.