Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Návrh zákona v Indii: 10 let vězení za obchod či těžbu kryptoměn od Miroslav Šilhavý - Určitě to sleduje i cíle pro ekonomiku. Z...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 6. 2019 11:10

    Miroslav Šilhavý

    Určitě to sleduje i cíle pro ekonomiku. Z pohledu státu (žádného státu na světě) není existence kryptoměn přínosná. Stát (více či méně dobře) hájí zájmy sebe, svých občanů. Jedním z nástrojů je i měnová politika. Není žádný rozumný důvod, proč by se toho měly státy chtít vzdávat. Obzvlášť za situace, kdy kryptoměny mají blíž k pyramidové hře (kdo přijde dřív, má výhodu, kdo přijde později, zaplatí to).

    Dalším důvodem je to, že laik musí být schopen rozpoznat, co po něm zákon žádá. Zákaz kryptoměn je široce srozumitelný, rozlišení PoW / PoS už ne.

    Dále každý stát chce bojovat s šedou ekonomikou, neb je z určité části provázaná kriminalitou, i tou nejzávažnější. Kryptoměny mají potenciál k tomuto účelu sloužit v masivním měřítku a prakticky nekontrolovatelně. Přecijen zlato, diamanty či bankovky v kufříku se dají ještě jakš takš odhalit, a rychlost distribuce je omezená logistikou, u kryptoměn žádná taková přirozený bariéra neexistuje. Vzpomeňte na Pabla Escobara a představte si, kam až by to mohl "dotáhnout", kdyby ho aspoň trochu nebrzdil problém s hotovostí a její distribucí.