Hlavní navigace

Názor ke zprávičce (Ne)veřejný klíč pro ověření eObčanky byl zveřejněn od Miroslav Šilhavý - Pan kolega Jirsák má naprostou pravdu, že certifikátem...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2018 10:55

    Miroslav Šilhavý

    Pan kolega Jirsák má naprostou pravdu, že certifikátem který se objevil bůhví kde, nelze vytvořit řetězec důvěry. Je lhostejno, že jsme si možná na 99,999 % jistí, že je to ten pravý a jediný. Pokud má existovat řetězec důvěryhodnosti, tak tam je jediným měřítkem absolutních 100 % a nic jiného.

    Např. u soudu by nikdy neobstálo, že totožnost / podpis na elektronickém dokumentu byl ověřen tímto způsobem. Důkazní břemeno je totiž na žalobci, a ten by ho neunesl. Ukázal by soudu, že nějakým certifikátem ověřil el. podpis. Jenže už nikdy neprokáže, že ten certifikát je oficiální. Česká republika, pravděpodobně zastoupená Ministerstvem vnitra by sice mohla zpětně u soudu dosvědčit, že je to v pořádku. Ale dost pochybuji, že by se tím ministerstvo chtělo zabývat, platit odborníky, kteří si případ nastudují, ... Daleko pravděpodobnější je, že by ministerstvo pouze prohlásilo, že certifikát nezveřejnilo a tudíž jím nemůže nikdo nic ověřovat.

    Snaha je to hezká a líbí se mi i to, že stát dostává políček za to, jak se k věci postavil. Ale kromě politické roviny to nemá žádný jiný praktický význam, bohužel.