Hlavní navigace

Názor ke zprávičce (Ne)veřejný klíč pro ověření eObčanky byl zveřejněn od Filip Jirsák - Lol Phirae: Ty certifikáty, které tam jsou, ale...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2018 18:34

    Filip Jirsák

    Lol Phirae: Ty certifikáty, které tam jsou, ale jsou k něčemu dobré. Umožní Ministerstvu vnitra na dálku ověřit danou osobu – takže se bude moci přihlásit například k různým informačním systémům veřejné správy. Například k datovým schránkám. Je to bezpečnější způsob, než se přihlašovat jménem a heslem, a ten způsob může využít každý, kdo má novou občanku – a nemusí kvůli tomu chodit někam na poštu, aby si tam zřídil účet do datové schránky, a na další úřad, aby si tam zřídil přístup do dalšího systému atd.

    Pro ověření na místě se (žádné) certifikáty nepoužívají, protože to technicky není možné udělat bezpečně. Pro další ověření občanky na místě slouží BOK, a jeho ověření samozřejmě mohou požadovat jen důvěryhodné subjekty veřejné správy, protože je to prostě číslo, které někam naťukáte – a asi to číslo nebudete chtít naťukat do zařízení nějakého zastavárníka, u kterého budete očekávat, že se okamžitě někam to číslo zaznamenává.