Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Největší botnety kontrolují až milion počítačů od David Grudl - "Největší botnety kontrolují až milion počítačů" -> "Největší...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 4. 2008 14:44

  David Grudl (neregistrovaný)
  "Největší botnety kontrolují až milion počítačů" -> "Největší botnety ovládají až milion počítačů".

  Kontrolovat je spíš úkol pro antivirové programy.
 • 11. 4. 2008 15:56

  rys (neregistrovaný)
  Ano bohuzel to v posledni dobe vypada, ze nikomu nevadi zamena ZAKLADNICH vyznamu u slov. Az k vam tedy prijde financni urad a zacne "kontrolovat" - tedy prikazovat co firma vyrabet ma a co nema tak snad i tem poslednim xxx dojde zasadni rozdil mezi control = ovladat, ridit a check = kontrola.
  Treba ted ve sportu - "ma puk pod "kontrolou" " Co se stalo ? Vytahl snad hrac metr a zacal puk premerovat, zda vyhovuje pravidlum ?...
  Navic pouziti pod, nad (kym / cim ) - nikdy ne slovesem !!! To je anglicky obicionismus (obita preklopenina / nikoliv preklad).
 • 11. 4. 2008 17:18

  anonymní
  kontrola - přezkoumávání, dozor, dohled, ověřování. kolik rocniku zakladni skoly clovek potrebuje k pochopeni, ze podstata toho pojmu JE ve slove "ovladat".
 • 11. 4. 2008 18:03

  Calis Xarn (neregistrovaný)
  "přezkoumávání, dozor, dohled, ověřování." - to jsou ovšem všechny pasivní spůsoby jak na někoho dohlížet.. Ale tady je to ovšem ve významu aktivním - ovládat...
 • 11. 4. 2008 18:25

  rys (neregistrovaný)
  * kontrola = PASIVNI (neaktivni) ukon , primarne nic nevytvori, nezmeni
  * dozor, dohled = AKTIVNI ukon (zasahuje do procesu)

  * kontrola = nasledna cinnost (muze vzniknout az po necem, je to nasledek predchozi cinnosti)

  * dozor, dohled = prima cinnost

  ** poznamky k zakladni skole jsou od probirane tematiky, ale doporucuji ji :)
 • 13. 4. 2008 11:14

  Ondra (neregistrovaný)
  Kontrola samozřejmě nemusí být pasivní, jeden z možných významů toho slova je i řízení.

  Ad poznámky k základní škole: Dost mě překvapuje, kolik lidí si z ní neodneslo ani tu prostou informaci, že když o češtině něco nevím, existují jazykové příručky, ve kterých to zjistím. I když on ten problém je asi spíš v tom, že spousta lidí neví, že něco neví. A pak se tady zbytečně zesměšňují tím, že ze sebe dělají specialisty, i když jsou úplně mimo mísu.
 • 14. 4. 2008 18:11

  rys (neregistrovaný)
  Nehodlam se zucastnovat degenerace vyznamu slov. Vy vysledku se da potom rikat "cihla cihla cihla" a urcite tomu budou vsichni rozumet...
  Pokud budes nekdy prekladat do anglictiny, doporucuji pouzivat za slovo kontrola .. check (misto control) - (napr. check panel , check room , under check) - predpokladam, ze ti anglicane odpovi pozdravem z Navstevniku. Hlavne tvrd, ze je to v Cesku normalni... :(
  Ovcim je vzdy vse jedno - i degenerace jazyka.
 • 14. 4. 2008 21:10

  Ondra (neregistrovaný)
  Toto není degenerace jazyka, to je jeho normální vývoj. To si snad myslíš, že čeština vznikla ze vzduchoprázdna? Kdyby nepřebírala výrazy a významy z jiných jazyků, tak dneska i gorily komunikují lépe než Češi. Kontrola v jakémkoli významu není původem české slovo, nemělo by se z našeho slovníku úplně vyškrtnout? A neměli bychom se pro jistotu raději domlouvat stříháním ušima?
  Je jasné, že v angličtině to slovo význam "ověření" nemá, a proto je blbost ho v něm používat. V češtině však má už dost dlouho OBA významy, a že to nevíš nebo ti to připadá divné, je pouze problém tvých znalostí rodného jazyka. Vřele doporučuji Slovník spisovné češtiny, to je jedna z těch příruček, které jsem zmiňoval. Heslo kontrola v něm najdeš v obou významech, žádný není uváděn jako řídký. A určitě by pomohlo věnovat víc času rozvoji slovní zásoby třeba četbou...
 • 14. 4. 2008 22:44

  rys (neregistrovaný)
  a preklapeni slova serious jako seriozni beres taky jako OK?
  Myslim, ze je sakra rozdil mezi seriozni a vazny. Tak jako control x kontrola.
  Kdejaky pip co slysi fonetickou obdobu a pre-pip ji do jineho jazyka akorat
  jazyk mrvi. Nic na tom nezmeni, ze se kdesi pise cosi.

  a, seriózně podlý (to si nedovedu představit)
  b, vážně podlý (může být i humorně podlý)
  ...

  a, Kontroluji děti. Mám děti pod kontrolou.
  b, Dohlížím na děti.
  ...
 • 15. 4. 2008 1:00

  Ondra (neregistrovaný)
  Já přece netvrdím, že když má jedno slovo více významů, tak musí mít všechny ty významy v každém kontextu. Jestli se na základě toho snažíš vyvodit, že nemám pravdu, tak máš problém nejen s češtinou, ale i se selským rozumem.

  Ad "serious": Jistě, že se obvykle jako seriózní nepřekládá, protože význam slova "seriózní" ve většině případů skutečně chápeme trochu jinak než jak chápe angličtina "serious". I když i v češtině se dá najít situace, kde jsou vážný a seriózní synonyma - např. seriózně (tj. vážně) míněná nabídka. Každopádně nechápu, co tím chceš demonstrovat - že se někdy něco překládá špatně, takže se podle tebe vždycky všechno překládá špatně?

  V případě slova "kontrola" čeština přebrala z různých jazyků více významů (právě na rozdíl od serious/seriózní, kde převzala jeden trochu jiný, nebo ho možná jen časem posunula). Opravdu mě zaráží, že ti vadí to použití jen v tom jednom významu. Vždyť je to cizí slovo tak jako tak, proč tedy neprotestuješ proti jeho použití i v tom smyslu "ověřování"? Jen proto, že ten jeden význam používáme o pár let déle? Když k nám to slovo proniklo jako úplně nové, muselo přece působit mnohem cizeji v jakémkoli významu, a dneska to tak už vůbec nevnímáme. Rozšiřování jazyka přebíráním (slov, jejich významů, gramatiky) z jiných jazyků je naprosto běžná věc, je to přece jeden z mechanismů, kterými se jazyky vyvíjejí.

  A co se týká toho, že se "kdesi píše cosi": Slovník spisovné češtiny se sestavuje na základě seriózního výzkumu češtiny. Nevím, jak moc erudovaný jazykovědec jsi ty, ale zatím jsem pozoroval jen velké sebevědomí. Působí to na mě trochu jako když chce mravenec dostat na lopatky slona.
 • 12. 4. 2008 14:32

  R (neregistrovaný)
  Tiez ma to serie. Preco stale tie clanky prekladaju ludia, ktori nevedia po anglicky? Potom su plne noviny a televizia takychto chujovin.
 • 13. 4. 2008 10:48

  Ondra (neregistrovaný)
  Výrazy "mít něco pod kontrolou", "mít kontrolu nad něčím" nebo prostě "kontrolovat" ve smyslu "ovládat" nejsou v češtině žádná novinka. Že jedno slovo může mít více významů, snad není nic neobvyklého.
  Viz též Slovník spisovné češtiny, pod heslem "kontrola" jako jeden z významů uvádí: "vliv, řízení: 'získat kontrolu nad územím, průmyslem' ", pod heslem "kontrolovat" taktéž: "mít pod svým vlivem, řídit".