Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Nejvlivnější lidé v médiích od Lael Ophir - Závěry Lynna a spol těžko nějak lehce shodit...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 7. 2011 17:46

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Závěry Lynna a spol těžko nějak lehce shodit ze stolu. Samozřejmě na ně existují různé názory, jako na všechno. Lynn ale nedělal IQ testy po celém světě; používá výsledky jiných publikovaných studií. Typicky to bývá několik studií pro každou zemi.
  Ke kontroverzím: například ohledně subsaharské Afriky je Lynn kritizován, že uvádí průměrné IQ jen 68, když na základě jiného výběru studií vychází "celých" 82. Lynn k tomu říká, že studie vykazující vyšší průměrné IQ testovaly jen elitu (například byli testovaní jedinci nadprůměrně vzdělaní), a že po podrobném review je hodnota 68 vypovídající. Nechci soudit kdo má pravdu, ale i to "velmi optimisticky pojaté" průměrné IQ 82 je velmi nízké.
  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160289609001275

  Ohledně dědičnosti je jasné jen to, že takový vliv existuje. Demonstruje to například lepší shoda IQ u jednovaječných dvojčat ve srovnání s dvojvaječnými. Samozřejmě vliv prostředí (výživy, tréningu, prenatálního vývoje a kdo ví čeho ještě) se také uplatňuje. A který vliv převažuje? Vleklý spor nature vs nurtute tu asi nevyřešíme :)

  Celé téma vztahu inteligence a dědičnosti je bohužel velmi kontroverzní. Koukněte na článek o MCPH1. Obyvatelé subsaharské Afriky mají nejnižší zastoupení halotypu D, a zároveň nízké průměrné IQ. Je MCPH1 příčinou? Zatím nevíme, ale nějaký podobný vliv tam jistě bude. Možná to není politicky korektní, ale příroda holt na politickou korektnost nehraje.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Microcephalin

  A to nás vrací na začátek. Někteří lidé berou důkazy dědičnosti IQ jako vědecký základ rasismu. Proto je výzkumu v téhle oblasti málo; v politicky korektních USA se nikdo nechce nechat nařknout z rasismu, a nikdo takové studie nechce platit. Přitom jde o zásadní nepochopení. Lidé prostě nejsou všichni stejní, a nemá smysl se snažit to lidem namlouvat. Spíš je dobré akcentovat, že lidská práva nevyplývají z výše IQ, barvy kůže apod.