Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Německý soud potvrdil zákaz prodeje tabletu Galaxy Tab od Karel - Vsechny patenty je treba okamzite zrusit! Patentove urady by...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 9. 2011 16:52

    Karel (neregistrovaný)

    Vsechny patenty je treba okamzite zrusit!
    Patentove urady by se meli pretransformovat na neco jako centralni registr kam by povinne museli vsechny firmy podavat vsechno co vynaleznou se vsemi podrobnymi vyrobnimi postupy.
    A to s tim ze pokud to neucini budou postizeny vysokou pokutou, pripadne kompletnim zrusenim firmy.
    Vznikla by tak verejna databaze kde by kazdy mohl cerpat veskere potrebne znalosti k vyrobe cehokoliv. Utnul by se tim napriklad nehorazny prijem firmam ktere parazituji na lidskem zdravi jako jsou farmaceuticke firmy a dale firmam jako CocaCola ktere vydelavaji jen na tom ze taji recepturu a kdyby byla znama kazdy by si ji mohl namichat mnohem levneji doma!
    Stejne jako by meli byt povinne zverejnene zdrojove kody k veskeremu sw aby z nich kazdy mohl tezit. Tak jako to pekne funguje v Open Source hnuti.
    Toto by byl ohromny prinos pro cele lidstvo na rozdil od vykoristujicich patentu.

  • 11. 9. 2011 22:19

    Karel (neregistrovaný)

    Jedine co umite je jen nadavat? Nejaky argument by nebyl?
    Zde na zlodejskem Apple vidite jak za podpory soucasneho systemu patentu brani pokroku, inovacim a sdileni informaci.
    Pokud by vsechny informace a vedomosti byli verejne pristupne pro vsechny k vseobecnemu pouziti vedlo by to k snizeni ceny vsech statku a omezeni zisku zlodejskych vykoristovatelskych spolecnosti.
    Stejne jako to funguje krasne u OSS. Timto by se tez zamezilo moznosti vykradani OSS kdy nemate nyni kontrolu zda SW spolecnosti nepouzivaji kod z OSS ve svych uzavrenych resenich.

  • 12. 9. 2011 1:56

    mat (neregistrovaný)

    omezeni zisku zlodejskych vykoristovatelskych spolecnosti

    To by si jeden odplivl. Ale vy bez zisku nepracujete, že?

  • 12. 9. 2011 2:36

    Karel (neregistrovaný)

    Podivejte se jake nehorazne zisky tady ma Apple. Vykoristovanim delniku v Cine a vykoristovanim pracovniku Apple storu v USA. Vse je zdokumentovano a muzete si dohledat na Internetu.
    Apple zde vytvari nadhodnotu na ukor tezce pracujicich statisicu jen pro uspokojovani zhuverilych potreb nekolika malo burzoustu kteri nevi kde je hranice!

  • 12. 9. 2011 10:15

    hawran.diskuse

    "Nádherný" slovník, to už jsem dlouho neviděl...
    :-) :-) :-) :-)

    A co hodláte dělat, pane odvážný, píšící přes anonymizér?

  • 12. 9. 2011 15:01

    Karel (neregistrovaný)

    To vam klidne vysvetlim pane neanonymni hawrane:
    Nikdy jsem se za sve nazory nestydel a psal je verejne pod svym pravym jmenem a s e-mailovou adresou ze sve vlastni domeny. Avsak pote jsem svuj dum nekolikrate nalezl posprejovany cervenou barvou vulgarnimi vyrazy a prede dvermi nalezl horici krabici naplnenou exkrementy, nemluve o mnozstvi emailu s vyhruzkami smrti ktere jsem dostaval.
    Tato "svobodna" a "demokraticka" spolecnost se zmohla na moji ochranu jen tak ze jsem vzdy obdrzel dopis s "vysetrovani odlozeno".
    Pro bezpecnost svoji a sve rodiny od te doby vystupuji jen anonymne.
    Takze tu radost abych vam zde uvedl svoji identitu a vy jste me mohl nicit majetek a jinak me terorizovat vam jiz vice neudelam. Vase spolecnost se ohani necim jako je "svoboda slova", ale pokud ma nekdo odlisny nazor od toho vaseho a verejne se jej neboji prezentovat je okamzite vystaven sikane.

  • 13. 9. 2011 12:47

    hawran.diskuse

    Zřejmě ti uniká rozdíl mezi nickem a psaním přes anomymizér, no co už.

    Ke zbytku už není moc co dodat.
    Snad jen že nějaké tvoje povolení k ničení tvého majektu a k tvému terorizování opravdu nepotřebuji.
    Nikdy jsem to nedělal a nehodlám s tím začínat ani kvůli tobě ...

    PS: "Vaše společnost"? Zřejmě žiješ někde v lese v zemljance, žiješ jen z toho, co si vypěstuješ a děti učíš sám ...

  • 12. 9. 2011 12:11

    osel (neregistrovaný)

    Problém je ten, že tohle děláš i ty a já. Myslíš že by sis mohl koupit tolik elektroniky, oblečení, aut a všeho dalšího co je dneska standard, kdyby nebylo vykořisťování 3. světa? Na tomhle principu stojí celá západní civilizace včetně nás. Ještě se potom tváříme jak jsme na ně hodní, že jsme jim tam postavili továrnu, aby měli kde pracovat.

    Takže s pranýřováním bys měl začít především u sebe.

  • 12. 9. 2011 15:27

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Nechápu to "vykořisťování". Když někomu nabídnete práci za daleko lepší peníze než jaké by dostal jinak (typicky jako zemědělec kterému umře půlka dětí a který často nemá ani na sandály), a on tu práci vezme, tak je to podle vás vykořisťování? Spočívá to vykořisťování v tom, že negramotný dělník z třetího světa dostane na své poměry zajímavé peníze? Nebo v tom, že nedostane tolik jako dělník v Německu?

  • 12. 9. 2011 15:55

    Karel (neregistrovaný)

    Toto je oblibena vymluva vas vsech kterym toto vykoristovani druhych vyhovuje.
    Jenze samozrejme existuji zpusoby jak nakupovat a byt si jist ze tim nikoho nevykoristuji, podivejte se treba na http://www.fairtrade.org.uk/.
    To neni o tom ze to nejde, ale ze vy nechcete!

    A kdyz vam tak zalezi na tom jak ziji ja osobne, tak vas mohu ubezpecit ze se snazim zit tak abych nikoho vedome nevykoristoval(ne, auto nemam a ziji v dome ktery jsem si vlastorucne postavil).

  • 12. 9. 2011 17:08

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    V případě Fair Trade jde o to, že jako zákazník dostávám horší produkt za víc peněz. Homo economicus nemá důvod takové věci kupovat. A jak jsem psal výše, to "vykořisťování" je nesmysl.

  • 14. 9. 2011 18:30

    Libor Šedivý

    Souhlasím s vámi o sdílení informací a postupů (ať si tu někteří třeba skáčou na hlavě), ale ten komunistický slovník se mi hnusí. ;) Firmy právo na zisk mají, ale nemohou si patentovat každou KRAVINU. Hups, jdu si patentovat přímé koukání na monit a hošci, plaťte! :-D Jinak koukat jen zprava či zleva. :-D :-D Tyhle soudní tahanice mě už unavují.

  • 14. 9. 2011 18:25

    Libor Šedivý

    Já bych jeho názor zas tolik neodsuzoval. Jak vidno, open source funguje výborně. Sice se to blíží myšlence jisté ideologie, kterou zásadně odsuzuji), ale není to to samé. Open Source funguje a MS, Apple ani nikdo jiný to nezmění. Lepší než nelegální programy kdesi na rapidshare atd.

  • 14. 9. 2011 18:39

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Technicky vzato jsou ty nelegální programy na rapidshare a spol lepší, pokud tedy mluvíme o kvalitě.

  • 12. 9. 2011 1:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    LOL, zase jeden komouš. Let's flame! :)

    Farmaceuticé firmy jsou jasní paraziti. Nacpou až miliardy korun do vývoje léku, a pak si klidně trvají na tom, že výsledný lék nesmí vyrábět každá fabrika za cenu vitaminu C, protože by se jim nikdy nevrátila investice do vývoje. Prostě hnus :)
    Jistě, zdrojáky by se měly povinně zveřejňovat. Protože programátoři mají pracovat zadarmo, pást se na louce, a chodit pěšky (pokud jim někdo daruje boty). Ve světě open source to samozřejmě funguje skvěle. Hlavním OS je tam komerční UNIX opsaný podle dokumentace jednu funkci po druhé (občas včetně jmen proměnných a komentářů), jediný použitelný kancelářský balík pochází od neúspěšné firmy co spálila miliardy opisováním MS Office, některé jiné SW (včetně Apache) byly napsány za peníze daňových poplatníků. Většině původních open source aplikací, včetně například Gimpu, se lidé vyhýbají jako čert kříži. Inovace nulová. Ale jinak to funguje skvěle :)

  • 12. 9. 2011 2:05

    Blaazen

    Ve světě korporací to funguje ještě lépe. Hlavním OS jsou tam Windows, založené na ukradeném MS-DOSU: http://www.diit.cz/diskuze/soud-potvrdil-ze-ms-dos-je-ukradeny/21999/. Windows jsou nejrozšířenější, protože jsou nacpané na každém počítačí a člověk má problém koupit železo bez OS. A když odmítne odkliknout EULA a chce vrátit Windows a nechat si jen železo, tak je to hotové martirium: http://notebooky.idnes.cz/koupil-notebook-odmitl-licenci-a-dostal-penize-za-windows-p3e-/vyrobci.aspx?c=A080812_214509_vyrobci_jza. Kancelářský balík MS Office rozhodně také není žádný originál, spreadsheety i textové editory existovaly dávno před ním.
    A co se týče GIMP vs. Photshop: kdyby se Photoshop nedal ukrást, byl by GIMP zdaleka nejpoužívanější bitmapový editor. Každý, kdo pomlouvá GIMP by měl nejdřív naskenovat svou fakturu za Photoshop a dát jí na ImageShack.
    Korporace se soudí navzájem, protože jim patentový úřad umožnil patentovat kdejakou hloupost. Jedna se například soudí o design tabletu, přestože prokazatalně stejně vypadající existovaly již dříve (viz linky v této diskuzi). Ale jinak to funguje skvěle :)

  • 12. 9. 2011 3:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Trochu vám nesedí fakta. MS-DOS není ukradený. QDOS byl nově napsaný, a kus API (čísla některých funkcí a popis jejich parametrů volání) měl napsaný podle systému CP/M. Už následující verze DOSu ale měla jiné API. Navíc OS dneška jsou Windows, které nejsou nijak založené na DOSu. Napsal je tým pod vedením Dava Cutlera, autora RSX-11M, VMS a VAXELN.
    Počítače bez OS lze koupit odjakživa. Prodeje počítačů s alternativními OS (nebo bez OS) nikdy neletěly, ale přesto nabídka existuje.
    MS Word napsal tým pod vedením Charlese Simonyiho, autora editoru Bravo (historicky první WYSIWYG editor). Excel zase vychází z Multiplanu, který byl jedním z prvních spreadsheetů.

    Gimp je mizerný nástroj nejen pro profesionály. Na trhu je dlouhá řada bitmapových editorů s daleko lepším interfacem, nejen Photoshop. Osobně používám Nikon Capture NX2, ale dobrý interface má i kdejaký freeware, včetně Paint.NET. Gimp je ostuda "komunity".

    Korporace se soudí o patenty odjakživa. Například automobilový průmysl si odbyl velké patentové spory počátkem 20. století, a patenty v něm hrají velkou roli dodnes - jako v každém jiném businessu. Článek se navíc týká průmyslového vzoru, nikoliv patentů.

  • 12. 9. 2011 11:56

    Blaazen

    No já jen že tady obviňujete komunitu z nedostatku invence a z vykrádání Unixu. Přitom Linus Torvalds řekl, že ve svých studentských letech neměl peníze na oficiální unix dokumentaci, tak to psal podle příruček nebo podle nápověd, aby to bylo kompatibilní. Linux dodnes není certifikovaný Unix (ani nemůže být). Naproti tomu QDOS byl reverzně inženýrovaný CP/M.

  • 12. 9. 2011 15:40

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    QDOS byl reverzně inženýrovaný CP/M - na to jste přišel jak? CP/M byl v době vzniku QDOSu velmi rozšířený OS pro CPU 8080 a Z80. Jeho API bylo velmi primitivní, a k tomu dobře dokumentované. QDOS nebyl napsaný pro 8080/Z80, a nabízel asi 30 funkcí toho API. Konkrétně dispatcher služeb na adrese CS:03H, a pár funkcí typu vypsání znaku na konzoli, vstup z klávesnice, otevření souboru. Šlo o pár tisíc řádek v ASM, které mohl napsat jeden člověk během pár měsíců. Souborový systém byl jiný, a měl jiné vlastnosti (mimo jiné na rozdíl od CP/M podporoval určení délky souboru).
    Linux byl psané podle dokumentace komerčních UNIXů. Vyjma toho se v kódu našly jména proměnných, komentáře, hlavičkové soubory i kusy kódu z jiných UNIXů.

  • 12. 9. 2011 16:35

    Blaazen

    Třeba zde:
    http://www.123helpme.com/view.asp?id=36238
    Někteří dokonce tvrdí, že v QDosu fungovaly i nezdokumentované funkce CP/M, ale (bohužel :-) ) jsem nenašel detaily.

  • 12. 9. 2011 17:20

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    To máte na mysli tu jednu větu "Tim Patterson at SCP wrote QDOS by reverse engineering Gary Kildall’s CP/M based on its user manual"? Vždyť to tvrdí přesně co říkám já, akorát se implementaci API podle manuálu říká reverse engineering, což je tak trochu nesmysl :). Při reverse engineeringu totiž zkoumáte vlastnosti systému, což v případě implementace podle manuálu jaksi nemusíte.
    Pro CP/M existovala spousta SW. Implementace API záměrně podobná CP/M (kterou BTW provedla řada výrobců, a není to nic proti ničemu) zajistila QDOSu možnost relativně snadno portovat SW z CP/M, což byla zjevná výhoda.
    Nevím jestli nedokumentované vlastnosti CP/M byly implementované v QDOSu. Zato vím, že nedokumentované vlastnosti jsou běžně dokumentované neoficálním způsobem.

    Reverse engineering můžete vidět v plné kráse na příkladu Wine nebo ReactOS. Píše se částečně podle dokumentace, a k tomu se zuřivě pitvá existující produkt.

  • 12. 9. 2011 3:03

    Karel (neregistrovaný)

    Ano hnus, parazituji na lidkem zdravi a zivote. Majitele tehle faurmaceutickych korporaci. Myslite si ze ty leky oni vymysleli? Nikoliv! Chudaci vedci pracujici od rana do vecera jako otroci uzavreni ve svych laboratorich. Jim patri zasluha, nikoliv tem pod jejichz jhem oni tato leciva objevili aby je pak s nehoraznymi zisky prodavali.

  • 12. 9. 2011 3:36

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ti "chudaci vedci... otroci" mají jistě zásluhy. Nicnémě jsou za svoji práci placení. A vyjma jejich práce je tu ještě testování a schvalování, které má zabránit takovýmhle tragédiím:
    http://www.youtube.com/watch?v=-G7UKLczVaU
    Dohromady celý ten kolotoč vyjde na veliké peníze. A všichni kdo v něm pracují musí být placení po celá léta PŘED uvedením léku na trh. Často nadějný lék neprojde testováním, stovky milionů jsou v kanálu, a jde se zpátky do laboratoří.

    Co byste navrhoval vy? Aby ti vědci a všichni ostatní zúčastnění pracovali léta zadarmo, a čekali, jestli náhodou objeví lék? Jestli ten lék projde testováním, jestli se ho podaří uvést na trh a jestli z něj bude dost tržeb na platy? A pak byste nechal každou továrnu, aby výsledný lék za víkend okopírovala a produkovala ho za cenu vitaminu výrobních nákladů, takže by ti vědci a ostatní nakonec stejně nedostali nic? Skvělý plán :)

  • 12. 9. 2011 15:43

    Karel (neregistrovaný)

    Placeni? Haha.
    Je videt, ze se v tomto prostredi neopohybujete.
    Vedci jsou placeni, ale ne z penez farmaceutickych firem nybrz ze statnich grantu. Tudiz na ne prispivaji vsichni ze svych dani. A jak to v te laboratori chodi?
    Prijde tam postdoc se svym projektem, ktery tam skutecne dre zdarma ci za almuznu a pote co neco objevi, veskerou slavu a autorstvi v clanku si pripise vedouci laboratore. Objev si samozrejme nesmi patentovat, nebot tato moznost automaticky pripada instituci ve ktere pracuje. Ta jej samozrejme obratem proda za velke penize farmaceuticke firme.
    Clovek ktery vse v slzach a potu vymyslel nema nic! Slavu shrabne vedouci, potazmo instituce. Prachy farmaceuticka spolecnost.
    Verte ze vim o cem pisu!
    A k tragediim by samozrejme nedochazelo, pokud by lakome firmy jdouci pouze a jen za maximalizaci svych nemravnych zisku nesly pres mrtvoly a v ramci usetreni vse peclive testovali! Honba za ziskem vede k takovym tragediim, ne naopak.

  • 13. 9. 2011 21:36

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vývoj nové látky vyjde průměrně na 1.8mln USD. Uvedení na trh (klinické testy a schvalování) pak 100M až 1.2mld USD. Budete se možná divit, ale investoři chtějí ty peníze dostat zpátky. Kdyby mohl výsledný lék vyrábět kdokoliv za cenu materiálu, investice by se nikdy nevrátila.
    Pokud jsem si všiml, tak většina léků pochází od farmaceutických společností.
    Člověk, který to všechno v labu vymyslel, je jeden ze stovek těch co na celé věci pracovali. A samozřejmě ne každý jeho kolega měl takové štěstí. Naprostá většina nadějných látek nakonec není na trh uvedena. A z těch, co uvedeny jsou, jen malé procento generuje slušný zisk. Ty tržby z léku pak musejí zaplatit nejen toho jednoho člověka, ale i jeho kolegy co měli méně štěstí, všechny ty asistenty, laboranty, vedoucí, mzdové účetní :), drahou aparaturu, budovu, energie, testování (což zahrnuje pěknou řádku lidí) a schvalování, a kdo ví co všechno ještě. Bohužel tohle všechno s klidem přehlížíte.
    Ten člověk podle vás nemá nic? Pracuje za několikanásobek průměrné mzdy, autorství zpravidla dostane (pokud je opravdu autorem), a bonusy typicky také (nevím jak v ČR).

    Takže vy na jedné straně chcete, aby léky byly levné, a na druhé straně chcete důkladné testování? Je mi líto, ale to se vzájemně vylučuje :). Právě thalidomide vedl k výraznému zostření (a tedy zdražení) testů. Ty "nemravné zisky" a "přes mrtvoly" jsou jen vaše iluze.

  • 14. 9. 2011 18:44

    Libor Šedivý

    S tím vývojem léků s vámi naprosto souhlasím. Jsou to často roky tvrdé dřiny. Ale pozor, vymyslet třeba dvojklik zabere několik minut maximálně a chtít za to peníze je už opravdu zlodějna. To samé je u Applu, který vykradl koncepty a nyní je považuje za své, viz důkazy i zde na diskuzi. Párkrát jsem měl též dojem, že na Applech vidím něco, co už je dávno na Linuxu. Ještě častější pocit mám pak u Windows, kde některé věci na Linuxu fungují už dávno.

    Unix se neprosadil (pokud nepočítám Macy) jen díky tomu, že autoři chtěli po univerzitách nesmyslné peníze.

    Dobře, z Unixu bylo možná převzato mnoho postupů, ale je na tom něco špatného? Některé postupy stejně nelze udělat jinak. MS postupoval stejně u OS, ze kterého vytvořil Windows, autorům zaplatil tehdy jen směšný pakatel, někde jsem to četl na wikipedii.

    Ať chcete či nechcete, společnost může fungovat jen díky přebírání postupů. I vy jste se učil mluvit, psát atd., platil jste za to někomu? Myslím základní vzdělání. Ne? Tak vidíte. To je prostě dar společnosti a vy jí za to dáte zas svou práci a takto dokola. Cílem všeho musí být prospěch celé společnosti (neplést s komunismem, což je špatná ideologie, která je nerealizovatelná).

    Já zisk nikomu neupírám, sám jsem podnikatel, ale proboha, nesmíme z toho zblbnout. Vývoj musí jít dál a ne se zastavit u obřích nenažraných monopolů!

  • 16. 9. 2011 19:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Dvojklik je možná zjevný dnes, po desítkách let používání GUI. V době, kdy v Xerox PARC GUI vymýšlili, šlo o nové a převratné koncepty.
    K Apple a jeho sporu o community design ať se vyjádří nezávislý soud; na nás je rozhodnutí toho soudu respektovat. Zatím pokud vím bylo přijato jen předběžné opatření, takže si na výsledek ještě počkáme.

    Ohledně toho UNIXu a peněz mi to není jasné. Můžete dodat nějaké detaily?

    V případě Linuxu jde o doslovný opis komerčních UNIXů. Od konceptu po naprostou většinu protokolů, API a utilit. MS vytvořil Windows NT na rýsovacím prknu :). DOS pocházel z QDOSu, který s lehkými změnami implementoval cca 30 funkcí CP/M, aby se lépe portoval SW. Tehdy CP/M API implementovala řada firem, byl to industry standard. Už příští verze DOSu to API nahrazovala jiným.

    Za základní vzdělání platili moji rodiče. Konkrétně platili daně. Ale když jsme u gramotnosti... Co kdyby si někdo na začátku patentoval zápis myšlenky písmem? Byla by to taková katastrofa? Měl by patentovou ochranu řekněme 20 let, a za tu dobu by se mu vrátila investice do celého systému (vymyšlení znaků, fyzického způsobu jejich zápisu atd). Z hlediska gramotnosti celého lidstva by se nic nezměnilo, 20 let je nuda. Ale ten člověk by zaplatil náklady na vývoj a ještě by vydělal. Ostatní by viděli, že když něco dobrého vymyslí, tak se to zaplatí a vyplatí. Je to samozřejmě silně zjednodušené, ale podobně to proběhlo s MP3 kompresí. Spousta úsilí, pak patentová ochrana, v důsledku toho návrat investic a výdělek.

    Monopoly jsou ve skutečnosti vzácné. Zvlášť v SW průmyslu, kde může na trh vstoupit kdokoliv s prakticky nulovými náklay. A že na trhu existují velmi silní hráči? To je normální stav. Automobily také vyrábí pár firem, a ne parta v každé garáži. Důvodem jsou mimo jiné economies of scale (vizte wiki, příp učebnici ekonomie).

  • 17. 9. 2011 1:45

    Libor Šedivý

    Bohužel vás zklamu, jsem velmi pracovně vytížen, takže nemám čas hledat důkazy. Jistě proto budete na koni. Ale o všem, co tu píšu, jsem četl na internetu, jistě vám pomůže strýček Google, pokud máte zájem. Tedy ve vašem případě spíše Bing (bohužel mi ani po letech nepřirostl k srdci). Mraky z těch věcí je i zde na Rootu, ale jistě pochopím, že tento portál považujete za nerelevantní (a vůbec se divím, že se s ním zahazujete). ;)

    K těm patentům - vy opravdu bláhově věříte, že patenty přispívají k vývoji způsobem, jaký jste popsal? Upřímně nevím o žádném člověku z okolí, který by jednoduše podal patent a zbohatl na něm. ;) Prostě já jsem zastánce otevřeného vývoje, je to jiná filozofie, jiný systém hodnot, který vy nikdy nemůžete pochopit, vy myslíte přes peníze. Bohužel tato společnost je na nich tak závislá, že se kvůli zemětřesení v japonsku může otřást trh i kdesi v USA a podobně. Státy již nejsou soběstačné a chyba či katastrofa na globální úrovni ohrozí celou ekonomiku. Osobně bych byl vděčný, kdyby někdo našel způsob, jak peníze efektivně nahradit, aby si lidé vážili opět více lidských hodnot, které za to stojí (slušnost, poctivost, pracovitost, ...). Nic, jdu pracovat, nemá smysl se s vámi dohadovat, my dva jsme zcela jinak uvažující lidé a většinou se nikdy neshodneme. Nic ve zlém. Zkuste na tento portál nechodit a vaše nervy na tom budou lépe (a naše taky). :-)

  • 17. 9. 2011 6:57

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Já osobně nevím ani o žádném člověku v mém sociálním okolí, který by měl doma televizi :). Jinými slovy není nijak podstatné, jestli vy znáte nebo neznáte někoho, kdo zbohatl na patentu.
    Existují i samostatné státy. Například Severní Korea implementuje doktrinu čučche, tedy soběstačnost. A jak to tam vypadá? Nic moc.
    Ono nemá moc smysl těžit v ČR ropu a pěstovat v UAE pšenici; ČR má tzv. absolutní výhodu u pšenice, a UAE u ropy. Navíc existuje něco jako komparativní výhoda, což je koncept ze kterého plyne, že mezinárodní obchod je výhodnější než samostatnost. Vysvětlování základních ekonomických pojmů je nad rámec příspěvku; zkuste Wiki nebo učebnici ekonomie. Možná pak uvidíte principy, které zcela přehlížíte, a které byste chtěl nahradit něčím co už z principu nemůže fungovat.
    Svého času chyba nebo katastrofa i na lokální úrovni stála veliké spousty životů (viz řada hladomorů atd). A vy si dnes stěžujete, že si nějaký větší problém dovolí pohnout cenami na akciovém trhu, nebo dočasně zhorší dostupnost nějakého zbytného statku (zjednodušeně luxusního zboží)? :)

    Peníze těžko nahradit. Před vznikem peněz jste musel pracně směňovat. Vyrobíte boty, ty vyměníte s pekařem za chleba, boty a chleba vyměníte za dřevo na otop... Proti penězům velmi komplikované, prakticky vylučující specializaci. Proto tady už dlouho máme peníze. Vy byste ale nejspíš chtěl nahradit motivaci lidí ziskem pomocí jiné motivace. Například motivací všeobecným blahem apod. Tomu se říká komunismus, a bohužel to nikdy nefungovalo. Lidé dlouhodobě pracují jen tehdy, pokud z toho mají nějaký zisk.

    Moje nervy jsou v pořádku, nebojte :). A vaše se také zlepší, až se dozvíte něco málo o ekonomii reálného světa ;)

  • 12. 9. 2011 12:12

    multi (neregistrovaný)

    stesti, ze cocacola nema monopol, protoze kdybych musel pit jen ji, tak nevim co by se stalo ....

  • 13. 9. 2011 8:59

    dmnc

    Karle, je nám jasné, že by si chtěl světový mír a průmysl jen na obnovitelné zdroje, avšak svět tak jednoduchý není, nikdy takto nefungoval a ani dnes na to nemá.

  • 18. 1. 2012 18:20

    raven (neregistrovaný)

    bych tě chtěl vidět chytráku, kdybys něco sám vymyslel a snažil se prodat a každej šikula by ti nápad zkopíroval a prodával to taky. to bys asi mluvil jinak mladej.
    si uvědom, že už nejsme v bolševismu, kde by mělo být všechno všech!!!