Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Netflix je pro oficiální podporu Linuxu (Ubuntu) od Bert - Kdo z toho co má. 1. Autorská práva Netflix a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2014 8:51

  Bert (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Kdo z toho co má.

  1. Autorská práva
  Netflix a všechny podobné služby fungují tak, že vysílají jenom to, CO jim povolí držitelé autorských práv - a jenom tam, KDE jim to ti držitelé autorských práv povolí.
  Držitelé autorských práv mají vesměs pocit, že je úžasný nápad parcelovat svět na regiony a jsou celkově myšlenkově nepružní, ale udělit službám jako Netflix práva vysílat pouze v některých zemích vychází z jisté logiky.

  - V zemi jako Česko se mluví málo rozšířenou řečí a je potřeba zajistit dabing/titulky. To ten zámořský držitel aut. práv (dále jen držitel) neumí. Proto uzavře smlouvu s nějakým místním distributorem, který zajistí ten dabing/titulky a celkově to dílo marketingově uchopí a prezentuje. Místní distributor má v dané zemi na dané dílo výhradní práva - a za to zaplatí držiteli nějakou sumu.

  - Pokud by držitel nechal Neflix (a podobné), aby vysílali do Česka, tak sice od Netflixu vybere o něco více, ale - už nebude moci prodat místnímu českému distributorovi ta exkluzivní práva - a od českého distributora dostane méně.

  -Pochopitelně je otázka jak je velký trh českých diváků ochotných sledovat filmy v angličtině. Kolik by tady netflix vydělal a o kolik méně by vydělal místní distributor. Je to většinou spíše věštění a o myšlenkové nepružnosti držitelů už jsem psal.

  2. Právo všeobecně
  Pokud v nějaké zemi podnikáte, pak musíte dodržovat její zákony. Zákony různých zemí obvykle vůbec nejsou benevolentní k právnickým osobám, které něco dělají komerčně. Chceš vydělávat - dobře znej naši právní džungli a chovej se podle ní.
  Začít podnikat v nějaké zemi znamená zaplatit hodně peněz za právníky, kteří upraví všeobecné podmínky, aby vyhovovaly místním zákonům.
  A následně zaplatit hodně peněz za úpravu vnitrofiremních procesů, aby aceptovaly právní specifika té které země.
  Zákonem nařízená zákaznická práva, povinnost mít takové a makové dokumenty v tom daném jazyce, to je v každé zemi jiné. Celá EU tohle usnadňuje pouze v účetním směru (máte jednu pobočku v jedné zemi EU a ta formálně dělá celé podnikání). V ostatních směrech jsme pořád specifická země se specifickým právním řádem a navíc malá, takže fixní náklady na vstup na místní trh se budou na tržbách vracet relativně dlouho.

  Jenom pro jistotu - můj příspěvek vysvětluje, jak svět funguje. Můj příspěvek se nesnaží obhajovat, jak svět funguje.