Ano, rozhodně to není "pro každého", narozdíl třeba od tradičního image Ubuntu (když už je zmíněno).
Mně osobně třeba na desktopu sedí, už celkem dlouhou řadu let na nich nic jiného nemám. Hodně věcí je řešeno výrazně jinak než u "velkých dister", takže vyžaduje relativně velkou investici. Z hlediska masochismu... se mi vždy moc líbily například rollbacky - když něco náhodou pokazím, ať už jakýmkoliv updatem nebo dokonce změnou konfigurace systému, jednoduše zvolím v GRUBu předchozí "verzi" a můžu hned fungovat dál. Anebo pokud někdo potřebuje žonglovat s mnoha verzemi nebo konfiguracemi systémů/balíků - a další jiné speciality které mají velký užitek asi jen pro málokoho.
Mimochodem, letošní NixCon je už za pár týdnů a tentokrát v Brně! https://2019.nixcon.org/
Jako svoje vyhody to urcite ma, ale clovek pro kazdou zmenu v konfigurakach SW musi najit jestli a jak vubec to zapsat do konfigurace nix. To mi prijde extremne neefektivni jak z pohledu spravy, tak z pohledu maintaneru distribuce, ktery musej mapovat veskery moznosti ve vsech dostupnych balicich do Nix konfiguraku. To uz mi prijde jednodussi davat jednotlivy konfiguraky do Gitu a mit malej rescue system v pripade ze neco pokazim...
11. 10. 2019, 08:16 editováno autorem komentáře
Ano, jednoduché rollbacky jdou i přes file-systémové snapshoty. To dělá třeba Turris OS, když jsme u projektů se kterými jsem nějak spojený :-) U FS snapshotů je pak otázka zda chce mít člověk na verzi systému navázán i obsah /home nebo jestli ho oddělit, apod...
To je tiez riesitelne spravnym rozclenenim filesystemov. Napriklad v casoch ked este napr. RHEL/CentOS/Fedora podporovali btrfs oficialne, instalator generoval defautne pre /home separatny subvolume.
Vzdy, ked robim release upgrade, spravim si snapshot systemu, ale zatial som sa k nemu chvalabohu nemusel nikdy vracat (cim pozdravujem a dakujem ludom v RedHat-e).
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.