Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Nobelovu cenu za fyziku získali objevitelé modrých diod od Lael Ophir - Ještě jinak. LED diody byly původně infračervené a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 10. 2014 11:03

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Ještě jinak. LED diody byly původně infračervené a červené. Vyrobit kousky s kratší vlnovou délkou nebylo možné, a i ty infra/červené byly extrémně drahé. Časem se podařilo dosáhnout a vlnové délky zelené barvy, a LED výrazně zlevnit.

  Problém byl ale dál v tom, že nebylo možné dosáhnout vlnové délky nutné pro modré světlo, takže výsledné barvy nemohly ani náhodou připomínat bílou. To se podařilo teprve poměrně recentně.

  Bílou barvu je možné pomocí LED produkovat tak, že LED generuje ultrafialové záření, a to dopadá na luminofor, který září bíle. Alternativně se dá použít modrá LEDka a žlutý luminofor. Obecně luminofor produkuje světlo s delší vlnovou délkou, než jakým je ozařován. BTW pokud někdo kritizuje barvu LED světla, tak má na mysli právě tenhle typ diod.

  Jiným způsobem je použití tří barevných LED, jejichž světlo se smísí. To umožňuje vyrobit světlo prakticky libovolné barvy. Ukázkou jsou třeba produkty společnosti Philips. Není to ještě vhodné na kompletní náhradu osvětlení, ale třeba do ložnice nebo pracovny je to ideální. Dá se plynule měnit intenzita světla i jeho barva. U barvy se dá nastavit sytost, takže si člověk večer může dát lehce žlutočervené světlo, a ráno zase víc modré. Klasické žárovky jsou proti tomu jako pazourek proti noži :)
  https://www.youtube.com/watch?v=q0gjP5D-p6U