Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Nokia prý plánuje prodat Qt od Lael Оphir - Ono je to trošku jinak. Nokia měla dlouhodobě...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2012 18:19

  Lael Оphir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  Ono je to trošku jinak. Nokia měla dlouhodobě problém s klesající popularitou Symbianu, a nízkým ziskům i přes obrovský počet vyrobených modelů. Hloupé mobily navíc přestávají být populární i v rozvojovém světě, což byl poslední trh, kde se zákazníci mohli s Nokií ve větší míře setkávat. Oživení Symbianu ani snahy vytvoření jiné smartphone platformy situaci nijak nezlepšily, navíc to šlo hrozně pomalu a draho, protože Nokia byla nesmírně rigidní firma. Elopa si akcionáři nenajali jen tak. Udělali to proto, aby firmu vyčistil. A to také udělal - vyházel neefektivní vývojáře a zavřel továrny, které nebyly konkurenceschopné.

  Úspěch N9 je mýtus. I první uvedená Lumia se prodávala lépe, a to její vývoj vyšel Nokii řádově levněji. Navíc Nokia neuměla přitáhnout na svou platformu vývojáře. MS naopak naplnil Windows Phone Marketplace stovkou tisíc aplikací.

  Problémem Nokie je fakt, že s uvedením nové platformy čekala tak dlouho, až se trh zaplnil. Trhu kraluje Apple (který na jedném modelu udělal násobně větší zisk než Nokia s tisícem modelů) a Android. Teď se to, přes nesporné kvality platformy Windows Phone, bude dohánět těžko.
  Ale nevypadá to zase tak špatně. Prodeje Windows Phone se meziročně zvýšily o 277%, v USA (kde se Nokii tradičně nedařilo) se prodává 7.1% nových telefonů s Windows Phone, v Evropě došlo k meziměsíčnímu(!) nárůstu tržního podílu o desítky procent, v některých oblastech Německa jde dokonce o nejprodávanější modely. Pokud se ujmou Windows Phone 8 (a MS, výrobci i operátoři na tom pracují), bude Nokia zřejmě v pohodě. Pokud ne... tak to prostě nevyšlo.
  http://news.cnet.com/8301-1023_3-57482059-93/windows-phone-sales-warm-up-in-july/
  http://www.eweek.com/c/a/Mobile-and-Wireless/Windows-Phone-7-Sales-Are-Starting-to-Gain-Traction-Canalys-Report-147716/
  http://www.zdnet.com/smartphones-now-more-attainable-desirable-for-americans-comscore-7000001590/

  BTW Lumia 900 se sice prodává za USD 50, ale pouze s dvouletým úvazkem u operátora.