Aplikaci si sice muze nenainstalovat, ale to by pak z tech tisicu aplikaci pro Android mel na vyber tak asi deset aplikaci a jeste by stravil tydny studiem jejich pozadovanych prav, aby tech deset nasel. Je totiz naprosto typicke, ze aplikace pozaduje uplne vsechna prava, protoze autor je kreten a nechce se s tim matlat a pozadovat jen prava, ktera opravdu potrebuje.
No, spousta z těch aplikací se se zakázáním přístupu k něčemu smíří. A pokud ne, jsou holt dvě možnosti. Buď nenechat programátory zvykat na to aby si ty přístupy vyžadovali a odmítat takové aplikace, nebo si flashnout ROM s privacy guard, přístupy nedat a nechat aplikaci ať si myslí že ho má.
To je hezke, ale vetsina founu moznost nastaveni prav nema, protoze to moudry Guugl z Androidu vykopal, aby tak zajistil co nejvetsi deravost te sracky. Nevim, jak je na tom posledni Android, ale founu, kde prava neni cim nastavit, jsou miliony a jeste tu nejakou dobu budou. A stale jeste se proavaji founy se vselijakymi prastarymi Androidy. Na vetsinu founu neni alternativni ROM, rada jich nejde rootnout a vetsina useru flashovat nebude a vetsinou ani neumi.
Krome toho, kdyz ta moznost nude, vetsina lidi nebude prava nastavovat, protoze tomu nerozumi a navic je to opruz. Lidi chteji nejake "just works", ne Tamagochi, kde porad museji neco nastavovat, coz je presne to, cim nejrozsirenejsi cednikovy OS pro mobily a tablety je.
Za to, ze to lidi berou jako "blbost co je potreba odklepnout" muze taky vyhradne a pouze guugl. Lidi klepou vsude OK/next/... protoze je podobnejma kravinama otravuje kazda blbost, a jeste k tomu s kazdou aktualizaci, coz muze bejt klidne i nekolikrat mesicne.
Normalni chovani = pri instalaci si vyberu co aplikaci dovolim a co ne, a uz o tom vzivote neuslysim.
Uplne stejne (ne)fungujou tzv "firewally", ktery uzivatele otravujou tim ze se neco nekam chce pripojit ...
Obávám se, že systém "nemysli" a klikni na Next Next Next Ok zavedl Microsoft. Už na přelomu 80/90 let se psalo, jak je v tomhle Apple jednoduchý systém (upustím soubor a ono se to na 1 otázku všechno nainstaluje/atp.) - na rozdíl od Windows, kde je klikání obsese (včetně dvojkliků, kliků pravým tlačítkem atd).
No, situace teď mi připadá o něco lepší než když to byl jeden velký seznam práv při instalaci (co tak sleduji, občas se někdo nad tím oknem co vyskočí skutečně zamyslí než to stihne odklepnout, dřív ten seznam nečetl prakticky nikdo), ale souhlasím že ideální by bylo, kdyby aplikace prostě při instalaci zobrazila seznam oprávnění co chce, ideálně s nějakým vyznačením pro běh nutných / volitelných oprávnění a uživatel musel naklikat u všech ano / ne + potvrzení celého dialogu. Jenže to snad z výrobců mobilních OS nedělá nikdo :(
... ideální by bylo, kdyby aplikace prostě při instalaci zobrazila seznam oprávnění co chce, ideálně s nějakým vyznačením pro běh nutných / volitelných oprávnění a uživatel musel naklikat u všech ano / ne + potvrzení celého dialogu. Jenže to snad z výrobců mobilních OS nedělá nikdo :(
Neznam iOS, ale dosud jsem neslysel, ze by se tam furt nekdo potykal s nastavovanim prav nebo o aplikacich, ktere se dozaduji nesmyslnych prav, napriklad mapy nebo malovaci program, co chteji posilat SMS.
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.