Hlavní navigace

OBS Studio 28.0 Beta 1 ukazuje 10bit HDR kódování, přechází na Qt6

Sdílet

David Ježek 3. 8. 2022

OBS neboli Open Broadcaster Software má novou testovací verzi příštího vydání 28.0.Ta přinese podporu 10bit / HDR kódování videa pro formáty AV1 a H.265/HEVC, a to pro platformy, které to též umějí (např. YouTube). Přímo HDR streamování pak funguje jen s YouTube HLS (HTTP Live Streaming) a formátem HEVC, OBS může pro zachytávání HDR streamu využívat hardware s podporou HDR (např. EVGA XR1 Pro, Elgato 4K60 Pro Mk.2, AverMedia Live Gamer 4K). S HDR však nefungují některé filtry (Apply LUT, Chroma Key, Color Key, Image Mask/Blend, Luma Key, Sharpness). HDR také bude funkční zatím jen na Windows, na macOS a Linuxu je podpora nehotová.

Aplikace také přechází z Qt5 na Qt6, tvůrci uvádí nejen snahu o využití nejnovějších vlastností toolkitu, ale i nejnovější opravy chyb či lepší podporu nových verzí operačních systému jako Windows 11 či macOS na strojí s Apple M1/M2. Z toho důvodu ale nebudou fungovat některé pluginy závislé na Qt5 – připomeňme v tomto kontextu, že prozatím jde o verzi Beta 1. Qt6 také znamená že nová verze OBS už nepoběží na Windows 7+8, macOS 10.13+10.14 a také Ubuntu 18.04 a všech 32bit OS.

Podpora ARMů od Apple je nyní nativní, bez emulace x86. Opět to ale znamená, že dosud neaktualizované externí pluginy nebudou fungovat, uživatelé toto vyžadující se mají nadále držet x86 buildu OBS pro Apple macOS (pro tuto verzi je k dispozici). Jinak osmadvacítka přináší opravu řady chyb a spoustu dílčích vylepšení. Kompletní přehled změn je k dispozici na GitHubu projektu.

Našli jste v článku chybu?