Hlavní navigace

Názor ke zprávičce OpenBSD pro linuxové administrátory (školení) od kaliszad - Resp. OpenBSD vmm(4) by asi taky do budoucna...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 5. 2016 14:06

  kaliszad

  Resp. OpenBSD vmm(4) by asi taky do budoucna mohla být zajímavá technologie. http://www.openbsd.org/papers/asiabsdcon2016-vmm-slides.pdf
  Bhyve bych se už s *NIXovým systémem nasadit nebál. Jen Windows VMs asi budou docela problematické z důvodu teprve začínající implementace virtuální GPU/ pass through. (Podle mých informaci s BSDNow.tv)
  Kdo se nebojí o něco horší podpory hardware, může zkusit i SmartOS/ OpenIndiana/ OmniOS, což jsou pokračovatelé OpenSolarisu. Zones, DTrace, ZFS a nově i KVM a implementace Linux syscall table (tedy Linuxové kontejnery můžeme provozovat nativně) v Linux branded Zones zní dost dobře. Mám stáhnuté aktuální OpenIndiana a o víkendu se asi pustím do prvního oťukávání.

  Na první krůčky se mi poměrně dobře osvědčilo PC-BSD. To je v podstatě FreeBSD s víc user friendly instalací a pár nástroji navíc. Na mírně starším HW, řekněme něco kolem Sandy Bridge, Ivy Bridge a částečně i Haswell (current), resp. AMD Kaveri apod. by mělo i s grafikou běžet dobře. Alternativně samozřejmě jakékoliv x86 CPU a nvidia GPU + binární ovladač. Tam je podpora celkem bezproblémová i u hodně aktuálního hardware. UEFI by snad taky neměl být problém.
  Uživatelská příručka FreeBSD i PC-BSD je na velmi vysoké úrovni a první kroky se dají podniknout i jen s příručkou. Jediné Linux distro, které znám a které si blíží kvalitou příručky FreeBSD/PC-BSD je asi Debian (Administrators Handbook). Arch má dobrou a dost aktuální wiki, ale nic moc uceleného kapitolu po kapitole s tím co budete skoro určitě potřebovat.
  Samozřejmě Michael W. Lucas píše o BSD suprové knížky, takže tam bych taky viděl solidní oporu. Co se týče knížek je ale Linux na tom taky poměrně dobře, takže tam je to pat.