Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Oracle předává OpenOffice.org komunitě od JMarek - Měl bych pár poznámek: 1) Pár miliard Kč, tzn....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 4. 2011 7:27

  JMarek

  Měl bych pár poznámek:

  1) Pár miliard Kč, tzn. min. pár krát 50 mil. dolarů? Existuje k tomu nějaké info?

  2) Vývoj OOo se nezastaví, byť jej Oracle nebude podporovat. Pokud jsem správně vyrozuměl důvod, proč OOo předali komunitě, tak to IMHO bylo proto, že nová verze Libre Office byla lepší než nová verze Open Office, tj. vývoj na Oracle nepodporované větvi byl intenzivnější než na jím podporované. Z toho si troufnu odvodit, že:

  a) zavřením OpenOffice se Oracle odřízl od ostatní komunity
  b) příspěvek této komunity byl výraznější, než příspěvek vývojářů placených Oraclem

  Z bodu b) pak vyvozuju fakt, kterým jsem odvážně uvedl bod 2).

  3) Dále si dovoluju tvrdit, že Sun rozhodně všechnu práci na OOo neplatil, byť platil zřejmě větší část. Nejsem si teď zcela jist, ale domnívám se, že do vývoje OOo přispívali i vývojáři placení IBM, Novelem a v poslední době i Canonicalem.

  4) Sun zřejmě rozhodl o vývoji Open Office z jistých důvodů a ekonomický důvod úplně zanedbatelný nebyl. Nedomnívám se, že by si myslel, že jediným revenue bude platba za support. Vzhledem k provázanosti OOo s dalšími technologiemi, zejména s Javou, se domnívám, že jedním z důvodů, pro který vznikly OOo, bylo např:

  a) protlačení Javy na místo VB for Application
  b) reklama Sun-u na desktopech a skrze ni pokus o prodej svého HW na desktopy (nebo možná na Java client-y), a třeba taky servery

  Je možné, že se chystal i ke kroku prodeje balíku OOo, kde by se neplatilo za licenci, ale za support. K tomu ale potřeboval produkt vyzrálý a konkurenceschopný, který by bez obav mohl postavit MS Office a věděl, že sám na jeho vývoj nestačí. Takže otevřít vývoj OOo z tohoto pohledu rozhodně špatný krok nebyl - firma tak získala mnohem více vývojářů, než byla schopna/ochotna platit.