Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Oracle předává OpenOffice.org komunitě od Lael Ophir - 1) Sun převzal Star Division v přepočtu za...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 4. 2011 22:10

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  1) Sun převzal Star Division v přepočtu za 2.5mld Kč (rok 1999, USD 73.5M [1]). Převzal samozřejmě i vývojáře, a vývoj celou dobu platí. Jednalo se o cca 60 lidí. To je ročně jen na mzdách asi 200 mln Kč, plus prostory, technika, odvody atd. Za těch 10 let, co Sun vyvíjel OpenOffice, můžeme odhadnout náklady na cca 2.5 mld Kč. Plus ty 2.5 mld Kč, za které Sun koupil StarDivision (v tehdejším kurzu). V řádu miliard Kč to tedy jistě bude.
  2) Vývoj OOo se prakticky zastavil před delší dobou. Jestli LO přinášel víc novinek, tak je to jen proto, že Sun/Oracle dávno hodil flintu do žita.
  3) Louis Suarez-Potts (Openoffice.org Community Manager) mi v roce 2004 napsal, že většinu vývoje provádějí zaměstnanci Sun Microsystems, a hosting, support a management platí také Sun. Externí přispěvatelé většinu práce na portaci (všimněte si oficiálně nepodporovaných platforem), lokalizace a veškerou dokumentaci (obojí bylo ale hotové od StarDivision a Sunu, takže šlo primárně o údržbu), plus část QA. Dost pochybuji, že by se situace časem nějak výrazně změnila. Možná leda ke konci, kdy Sun/Oracle už věděl, že je to mrtvý projekt.
  4) Javu se nepodařilo protlačit tam kde ji Sun chtěl mít (firmware zařízení, desktopové aplikace), a jako reklama Sunu to moc nezabralo. Pokusy o vývoj desktopových aplikací v Javě dopadly tragicky, viz Corel Office for Java. Ale ani jedno s OOo nemá moc společného. Vidím jinou motivaci. Sun byl věčný konkurent MS. Co je lepší dýka do zad MS, než koupit produkt podobný MS Office, a uvolnit ho zdarma? MS přijde o tržby z MS Office, a Sun bude mít lepší pozici. Nevyšlo to - OOo nebyl dost dobrý ani zadarmo.
  5) Sun vůbec špatně zvolil strategii. Management například říkal "budeme vyvíjet open source OOo, MySQL a další, zákazníci nás budou mít rádi, a budou kupovat náš HW". Bohužel když dal Sun USD 1000 na vývoj open source, nepřineslo to ani zdaleka USD 1000 zisku na vyšším prodeji HW. Všichni si prostě stáhnuli OOo a MySQL, a dál vesele jeli na (w)intelu.
  6) Otevřít produkt je smrt pro business. Sun nejspíš nezískal žádnou relevantní pracovní sílu, a určitě ne lidi, které by mohl úkolovat jako vlastní zaměstnance. Navíc si výsledný OOo může každý stáhnout zadarmo, a to naprosto bere motivaci si prakticky totožný produkt kupovat za peníze. K tomu se Sunu podařilo efektivně zabít (nebo skoro zabít) všechny komerční office aplikace mimo MS Office (namítkou WordPerfect velmi oslabil, 602Text skončil). Když MS uvedl MSIE zdarma, a dojel na to Netscape, to bylo křiku.
  [1] http://en.wikipedia.org/wiki/StarOffice#History