Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Oracle předává OpenOffice.org komunitě od JMarek - No, už jsem měl napsanou odpověď, ale nepodařilo...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 4. 2011 12:05

  JMarek

  No, už jsem měl napsanou odpověď, ale nepodařilo se mi ji odeslat... :-(

  Tak jen krátce:

  Ad 1) OK
  Ad 2) Domnívám se, že Oracle na OOo udělal víc práce než jen změnu Splash screen, takže se asi dá těžko mluvit o hození flinty do žita. Pokud ji do žita hodil, tak až teď.
  Ad 3) OK
  Ad 4) MS si sám na kudlu nabíhá:
  a) drsnou změnou už. rozhraní Office
  b) novými formáty, kterými už. nutí koupit nové verze MSOffice, přičemž OOo s nimi umí pracovat
  c) MSOffice není multiplatformní, a to ani pro MacOS, kde jej MS kdysi spolu s MSIE podporoval.
  A k tomu, že OOo není dost dobrý ani zadarmo - Nebyl, ale vývoj jej výrazně vylepšil a dneska je jeho používání už minimálně stejně pohodlné, jako používání MSOffice.
  A ještě jedna věc - Sun-u se přece jen něco podařilo: podařilo se mu rozbít úspěšný marketing MS, který dokázal do hlav uživatelů vtěsnit, že textový procesor = Word, tabulkový kalkulátor = Excel.
  Ad 5) Se špatně zvolenou strategií souhlasím. Např. IBM rozhodně není ztrátová a to též podporuje Linux, ale prodává svůj HW, a to nejen ten, postavený na Intelu, ale i ten, který je postaven na PowerPC nebo na POWER.
  Ad 6) OSS vývojáře jistě nelze úkolovat jako vlastní pracovníky, ale lze určovat směr... A k pádu WP a 602Text - jistě to není stejné jako MSIE kontra Netscape. O WP není vůbec slyšet - Novell ho zřejmě hodil přes palubu už dávno, a ne až v době, kdy je možné pracovat s OOo. A 602Text byl v poslední verzi IMHO přebrandovaný OOo.

  K bodu 6 bych měl ještě pár poznámek k tomu, jak konkurenčně bojuje MS nejen proti prohlížečům, ale i proti Linuxu, Apache a Sambě, ale zbytečně se rozčilovat, MS už asi lepší nebude. Ale na druhou stranu mě těší, že volí takovéto křivárny, protože je vidět, že jinou možnost asi nemá... Akorát je třeba si otevřeně přiznat, že v tomto boji pak nevítězí ten, kdo má lepší produkt, ale ten, kdo je křivák. A na to já odmítám hrát.