Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Oracle předává OpenOffice.org komunitě od Lael Ophir - OK, v podstatě nečekaná shoda názorů :) 2. Sun...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 4. 2011 7:05

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.88.broadband5.iol.cz

  OK, v podstatě nečekaná shoda názorů :)
  2. Sun udělal na OOo opravdu dost práce, ale poté co MS standardizoval OOXML, úsilí utichlo. Asi zjistili, že se jim nepodaří mít "výhradní patent" na oficiální office formát, a prosadit tak OOo do státní správy.
  4.a Jak psal htomas, Ribbon je změna, ale k lepšímu. Má vynikající výsledky v testech usability, a je na rozdíl od staršího interface poměrně snadno použitelný i na touch screen.
  4.b Pro starší verze Office existují konvertory formátu, které jsou ke stažení zdarma. Opět souhlas s htomas.
  4.c MS Office běží na Windows i Macu, pocket verze jsou na smartphonech, formát je dokumentovaný.
  4.d Sun možná trochu ublížil tržbám MS z Office, ale na prvním místě se měl zaměřit na vlastní zisk. Měl jsem k tomu pěkný citát od Carlo Maria Cipolla, ale bohužel ho ten skvělý diskusní systém považuje za spam (tímto velmi děkuji redakci root.cz).
  6. Sun uvolnil zdrojáky OOo v roce 2000. Kanadský Corel se ještě před pár lety snažil WordPerfect propagovat. I v zastrčené ČR prodali WP Office prezidentské kanceláři a utratili tu dost za reklamu. Jenže produktu dostupnému zdarma těžko konkurovat. 602Text nahradili brandovanou verzí OOo ze stejného důvodu.
  7. Nemůžete čekat, že konkurenti budou společně popíjet čaj a vyprávět si vtipy. Drsnější praktiky v mezích zákona používají Apple (zamknutý iPhone, sběr geolokačních dat o uživatelích, žaloby ohledně GUI), Sun i Oracle (žaloby ohledně Javy v Androidu), Nokia (patentové žaloby na Apple) a nakonec i všichni ostatní. Konkurence je tvrdá, firmám jde o přežití. Viz Sun, DEC, Compaq, WANG, Tandy, Zenith a hromady dalších. BTW ve vašem lokálním supermarketu se bojuje o ceny a objemy jogurtů i špekáčků takovým způsobem, že byste z toho nejspíš zvracel ještě týden. Jen se o tom zásadně nemluví před zákazníky.