Original Prusa MINI: 3D tiskárna do 10 tisíc korun
Sdílet

Známý český výrobce 3D tiskáren Průša Research uvedl nový model Original Prusa MINI. Tiskárna dokáže tisknout 18×18×18 cm a stojí v základní verzi 9 900 korun včetně DPH. Sama o sobě je kompaktních rozměrů 33×37×38 cm.
Tiskárna má ethernetové rozhraní, WiFi je možné volitelně dokoupit. Řízení obstarává interně vyvinutá deska Buddy, založená na ARM STM32F407. Drivery jsou pak tiché Trinamic 2209.
(Zdroj: Lupa.cz)
-
Dobrá zpráva! V době levné čínské konkurence více než vítaný počinek. Jenže mám pochybnosti. V návodech jak vybrat 3D tiskárnu se často píše, že musí mít co nejpevnější konstrukci, varují před rámem z plexi a prvky ze dřeva. Např. Klon Průša i3 Anet A8 má rám z plexi. Prý to není dobré. A u Prusa MINI je rám nahrazen "jeřábem". A to mi pocitově přijde hodně nestabilní. Už jen Creality Ender, který má pohon Z osy jen na jednom konci se mi moc nepozdává. Nejsem strojař a zajímalo by mne, jestli konstrukce Prusa MINI automaticky nevede k nižší kvalitě tisku - dokáže to zde někdo posoudit? Díky.
-
U větších tiskáren to může být problém, ale s takhle malou tiskovou plochou by to zas až tak vadit nemělo. Dost tomu pomáhá, že se filament extruduje přes bowden, takže hlavu nezatěžuje motor a mechanika extruderu.
-
Počkal bych na nějakou odbornou recenzi. Obchodní žvásty, nebo výkřiky do tmy od haterů nejsou objektivní. Tisková hlava je díky bowdenu lehká a trinamic drivery nebudou moc cukat, tak by to mohlo být OK. Kontrukce je podpořena hlinkovým profilem, předpokládám, že to testovali na farmě a tiskárny tam naběhaly dost dní v zápřahu.
Snad Průša nevypustil nějaký totální zmetek, pár uspěchaných kroků už převedli (např. zrnité tiskové pláty co se nakonec ladily hooodně dlouho). Tak snad neudělají takovou fatalní chybu, aby levná tiskárna stála totálně za ***.
Osobně to beru jako test vlastní 32bit základní desky. -
Hlavně, levných tiskáren stejné konstrukce už se několik prodává a jsou docela prověřené a populární. Třeba Tronxy X1 (i když tam bylo pár problémů s kvalitou, pokud vím, žádný se netýkal osy X) https://www.youtube.com/watch?v=YQirk6AA0HE
-
Jenomže Tronxy X1 stojí 108 $ z Číny. V podstatě stejně řešený Ender 2 vidím za 125$ ze skladu v EU, takže konečná cena. Tiskárně za 3 toho odpustím přeci jen víc než tiskárně za 10. Robustnější Ender 3 se dá z EU skladu koupit v přepočtu za 4. Jeden YouTuber, který se tím zabývá víc, prodává toho Endra 3 za 7, ale ten si s tím hraje. Zná slabá místa těch tiskáren a než to předá zákazníkovi, tak to seřídí. Myslím, že na to cpe i vlastní krátký extruder, aby se zbavil toho bovdenu. S dvouletou českou zárukou.
Nevím, sám jsem zvědavý na nějaké testy a dlouhodobé zkušenosti. Ve mě ten Průša Mini taky moc důvěry nebudí, ale já jsem spíš od přírody pesimista a budu rád, když se pletu.
-
Můžu se zeptat, kde se dá sehnat Ender 3 v přepočtu za 4 tisíce? Případně odkaz na toho YouTubera, dík.
-
Ten YouTuber si říká RiMr podle jména Richard Mrázek. On je trošku specifický. Dokáže deset minut mlít dokolečka totéž jak kolovrátek, ale rozumí tomu.
Ender 3 je třeba hlídat na čínských eshopech. Teď ho vidím v EU skladu na Gearbestu za 209$, ale zhruba tak jednou za měsíc až dva padá někde ke 175$. Tady byl i za 169$, ale aktuálně není. Fast23 je sklad v ČR.
https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_1845899.html?wid=1640583 -
Stačí hledat šmudlo. 166$ z Německa. ;o)
https://www.tomtop.com/p-os0954eu.htmlAktuálně 155/216 pcs sold
-
Maker's muse Tronxy doporučuje i v dalších videích, osobně o něm docela přemýšlím (nebo spíš, přemýšlela jsem, teď to nejspíš vyhraje Průša) jako o přenosné tiskárně. Podstata je, že cesta je prošlapaná a Průša nedělá nic nového, co by mělo v praxi problémy. Hlavní chyba, která se u Tronxy pravidelně řeší jsou pokud vím pojezdy, zejména u osy Y (pojezd heatbedu)
Samozřejmě, Ender 3 je jinak jasná volba, ty možnosti vylepšení jsou neskutečné :)
-
i3 už se jim podařilo vyladit téměř k dokonalosti a jen co začne podporovat i PLA (https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmware/issues/1757), nebál bych se to nazvat dokonalou tiskárnou ve své kategorii. Nicméně u MINI i SL1 je vidět nějaký pokrok co se týče ovládání i konstrukce, které bych opravdu uvítal i u i3. Přeci jen složit současnou i3 MK3S je pro člověka, co to nedělá každý den, task na 10 hodin, z toho 3 hodiny zabere jenom extruder. Poprvé to je zábava, podruhé už trochu nuda a do dalších kusů už se člověku vůbec nechce. Nahrávání firmwaru přes USB kabel a možnost tisknout jen z SD karty nebo z nějakého připojeného RPi či PC mi dnes přijde přeci jen už trochu retro.
-
S PLA jsem nikdy neměl problém, ani při velmi dlouhých tiscích. Tisknu v boxu kde je kolem 35 stupňů. Ale ano, co se týče konstukce, už není moc kam koncept i3 posunout. Logickým tahem bude nová základní deska, která ji posune do nového desetiletí - bezdrátový tisk, OTA aktualizace, náhled před tiskem, možná i integrovaný slicer. Všechno co se řeší přes Octoprint.
14. 10. 2019, 14:18 editováno autorem komentáře
-
-
Spousta lidí s tím neměla problémy a věřím, že jste s tou svou maximálně spokojený, protože já bych byl :-) Bohužel mě vyletí teplota motoru extruderu při tisku na 55+°C a nejsem v tom sám.
Autor zprávičky
První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.
-
- Síťový specialista
- Pracovník odd. technické podpory OIT
- PYTHON vývojář pro vývoj AI
- Angular frontend developer
- PRODUCT MANAGER PRO JOB BOARDY
- Web Developer
-
- Chytrá marketingová strategie
- Cool fráze a obraty pro každou situaci
- Zvizualizuj si své sny
- Kritické myšlení 2 - Jak hacknout rozhodování - intuice vs. algoritmy
- Knihovny na SharePointu 2: práce s knihovnou dokumentů v Office 2019
- Rozšíření pro Chrome
-
- Síťový specialista
- Pracovník odd. technické podpory OIT
- PYTHON vývojář pro vývoj AI
- UX Kapitán/ka ke kormidlu!
- Systémový specialista
- .NET Core Developer - API, microservices, platební terminály
-
- Chytrá marketingová strategie
- Cool fráze a obraty pro každou situaci
- Zvizualizuj si své sny
- Kritické myšlení 2 - Jak hacknout rozhodování - intuice vs. algoritmy
- Knihovny na SharePointu 2: práce s knihovnou dokumentů v Office 2019
- Storytelling 1: Prezentace a business storytelling
Dále u nás najdete
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.