Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Otestujte si, zda nepoužíváte staré ODVR resolvery od CZ.NIC od Václav STEINER - Dobrý den, o nutnosti přeadresovat původní ODVR resolvery bylo...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2019 6:38

  Václav STEINER

  Dobrý den,

  o nutnosti přeadresovat původní ODVR resolvery bylo již několikrát psáno zde nebo na našem blogu. Namátkou tedy viz např.:
  - https://www.root.cz/clanky/verejne-dns-resolvery-cz-nic-podporuji-take-dns-over-https/
  - https://www.root.cz/zpravicky/cz-nic-se-chysta-vypnout-puvodni-otevrene-rekurzivni-dns-servery/

  Vaše zmínka o časovém serveru je, s dovolením, lehce off topic. Server ntp.nic.cz provozujeme od roku 2007 (jako stratum 1), stejně jako podobné služby - ODVR nevyjímaje - komukoliv a bezplatně. Pokud jste v minulosti narazil na problémy s dostupností, tak mě to samozřejmě mrzí, ale neuvádíte co se stalo, kdy a zda-li jste nás kontaktoval. Za sebe si nepamatuji, že by časový server, v uplynulých letech, přestal fungovat. Rozhodně však neplánujeme jeho zrušení. Shodou okolností právě díky podporované úrovni stratum 1 (k synchronizaci času využívá GPS modul) je časový server náročnější přestěhovat do privátního sálu (viz jiné články zde) a to z důvodu dlouhého kabelu, který je veden datacentrem ze sálu až na střechu k anténě. S jeho dalším provozem to opravdu myslíme stále vážně.

  Co se týká toho, že neustále něco vypínáme. Vězte prosím, že pokud chceme cokoliv vypnout (nejen) s významným dopadem na uživatele, s velkým předstihem toto komunikujeme. První zmínka o plánovaném vypnutí ODVR proběhla v květnu 2019. Od té doby stále vyhodnocujeme provoz, aktivně oslovujeme ISP operátory s největším objemem dat, informujeme o průběžném stavu opakovaně do různých mailing listů, na konferencích, blogu apod. Snaží me se, aby dopad na uživatele byl co nejmenší.

  Za poslední roky jsme přestali provozovat skutečně minimum služeb. Pokud máte prosím nějaké konkrétní příklady, prosím o ně.

  Děkuji
  VS