Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Otevřený telefon Librem 5 zdraží na 1199 USD od Jiří Eischmann - Na GUADECu před 4 lety nám majitel Purismu...

  • 15. 9. 2021 9:27

    Jiří Eischmann

    Na GUADECu před 4 lety nám majitel Purismu říkal, že cílovka toho telefonu jsou zákazníci z řad bezpečnostních agentur, tajných služeb atd. Tady se asi těžko dozvíme, jak se telefon prodává, protože takovými zákazníky se budou těžko chlubit. Naopak se jim hodí mít image telefonu pro pár geeků.

    Jak se ukazuje, není se dnes problém dostat do jakéhokoliv zařízení, je to jen otázka motivace a peněz. Takové tajné službě nemusí vadit, že ten telefon toho tolik neumí a je drahý, hlavně, že to není atraktivní cíl, aby pro něj nějaký izraelský startup dělal exploity. Co podle majitele Purismu je pro tyto zákazníky taky důležité, je možnost si veškerý software v telefonu zauditovat a sám sestavit. To se jim nakonec nepovedlo, pro GSM modul musí mít binární blob, ale aspoň u něj mají hardware killswitch.

    Jak říkám, těžko říct, jak se jim v této oblasti daří. Ale Librem 5 nevypadá jako něco, co by bylo komunitě geeků nějak populární, Purism pohřbívali už před několika lety a pořád jsou tady a platí lidi na upstreamový vývoj, takže bych ani nebyl překvapený, kdyby nějaký skrytý úspěch měli.