Hlavní navigace

Názor ke zprávičce PhoneBloks - poskládejte si smartphone sami od Karel - Ještě je to trochu jinak. Cena je kolikrát...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2013 15:55

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Ještě je to trochu jinak. Cena je kolikrát dána jen a pouze plochou. Vyrobit tišťák a osadit ho je dnes kolikrát ta nejdražší část. Samotná cena součástek je až na pár výjimek zanedbatelná. Součástka, co běžně stojí 20Kč, se v SMD provedení při odběru 20 tisíc kusů dostane cenou klidně pod 1Kč. V případě pasivních součástek pak víceméně platíte za to, že někdo vymění ve stroji kotouče se součástkami, samotné součástky máte zdarma.

    Oproti tomu cena za jeden decimetr čtvereční plošného spoje se podle použité technologie běžně pohybuje v desítkách i stovkách dolarů. A to i při tisícových sériích. Každý ušetřený centimetr snižuje cenu. Každý spoj, který nemusíte vyvést na konektor, celou věc zlevňuje. Nehledě na to, že 4 cm dlouhý spoj na dps je technologicky řádově jednodušší problém, než ten samý spoj vedoucí přes konektor. Kupříkladu u základních desek pro PC se, přes všechny ty drahé integrované řadiče všeho možného, cena za desku a osazení někdy uvádí jako více než polovina celkových nákladů (informace z veletrhu Amper).

    Takže ono nejde ani tak o "jednu zcena neuniverzální desku je řádově levnější", ale o rozměrech a počtu kusů. Počet kusů dokážete navýšit i u modulárního systému, ale rozměrově je modulární řešení problém.