Hlavní navigace

Názor ke zprávičce PHP slaví 25 let od Miroslav Šilhavý - PHP umí běžet jako jeden modul (mod_php)/proces (fastcgi)...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 6. 2020 3:00

  Miroslav Šilhavý

  PHP umí běžet jako jeden modul (mod_php)/proces (fastcgi) a obsluhovat nezávislé „aplikace“.

  To je sice pravda, ale jako modul to umí obsluhovat jen Apache v MPM prefork. To je výkonnostní katastrofa a ten modul se de facto dokola inicializuje.

  V případě fastcgi (FPM) toto sice odpadá, ale zase PHP má takové množství memory leaků, že to FPM stejně nastavíte tak, aby po pár requestech umřelo a spustilo se znovu. Ani jedno není dobré.

  U FPM máte ještě možnost spustit vícero poolů, což je šikovné aspoň v tom, že se nemusí jednotlivé aplikace navzájem ovlivňovat, mohou mít jiné limity, bežet pod jiným userem, ... Ale kdo to ve skutečnosti dělá? Většinou to "admini" prdnou do jednoho poolu a žádnou z těch možností nevyužijí. A to nemluvím ani o takovém úletu, že Debian, jedna z nejpopulárnějších distribucí, neumí spustit několik instancí nginxu paralelně (např. kvůli limitům, worker uživateli atd.)

  Technologie jsou, dokonce i to PHP umí hezké věci. Jenže za admina se dnes považuje ten, kdo umí zprovoznit podle internetové kuchařky AMPP - a software se této lidské ignoranci víc a víc poddává.

  Samozřejmě je správně, aby aplikace měla svůj vlastní server, který nechcípá, sdílí veškerý kontext a neinicializuje se dokola.

  PHP vyhrává jen ze setrvačnosti. Kde kdo ho umí (nebo si myslí, že umí), dobře se díky tomu shánějí "vývojáři" a dá se to provozovat na laciném hostingu. Uhozené.