Hlavní navigace

Názor ke zprávičce PHP slaví 25 let od klokan - Především kapacita záznamu. První trh mimo Japonsko, kde...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 6. 2020 9:23

  klokan

  Především kapacita záznamu. První trh mimo Japonsko, kde se videorekordéry začaly prodávat, byly USA a je známé, že americké publikum vzrušovala hlavně možnost si nahrávat zápasy NFL, kde jedno utkání může v pohodě trvat dvě nebo i tři hodiny. První generace Betamaxu dokázala na jednu kazetu nahrát maximálně 60 minut, což bylo v tomto případě nepoužitelné, kdežto VHS hned zpočátku nabízelo 120 nebo 180 minut, postupně i 240 minut.

  Druhá věc byly seriály - Star Trek, Twilight Zone apod. Jedna epizoda trvala cca 45-50 minut, což by Betamax v principu umožňoval, jenže kazety byly zpočátku drahé, takže spotřebitelé byli radši, když si na jedu kazetu mohli během týdne nahrát tři a pak se na ně v klidu dívat o víkendě

  Navíc videorekordéry VHS prakticky hned zpočátku uměly zvýšit rychlost pásku a nahrávat ve vyšší kvalitě (a připravit tak Betamax o svoji výhodu, nebo ji aspoň značně zmenšit), nebo naopak nahrávat ve snížené kvalitě, kde se na jednu kazetu vešly hodiny a hodiny záznamu. Sony potom uvedlo rekordér Betamax, který tohle měl taky, ale už bylo pozdě.

  A kromě toho všeho VHS byla otevřená technologie, JVC poskytovalo licence každému, kdo měl zájem ho vyrábět, kdežto Betamax byl striktně proprietární. Krátce řečeno, VHS plnilo funkce, o které měli spotřebitelé zájem, Betamax je neplnil. VHS kromě toho nabízelo větší flexibiitu a navíc se velmi rychle stalo podstatně levnější.