Hlavní navigace

Názor ke zprávičce PHP slaví 25 let od Pavel Stěhule - Ty ohejbáky, jak tvrdíš má každá technologie, která...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 6. 2020 16:58

    Pavel Stěhule

    Ty ohejbáky, jak tvrdíš má každá technologie, která chce pokrýt tak ohromný prostor jako jsou webové (mobilní) aplikace. Tu variabilitu nemůžeš pokrýt jednou elegantní technologií. Maximálně je můžeš zamaskovat abstrakcí, schovat za nějaké vrstvy, ale ta komplexita tam bude. A co je hrozně důležité, je použitelnost pro kritickou masu vývojářů. Můžeš mít sebelepší technologii, ale když pro ní nenajdeš dostatek vývojářů, tak je na nic. Takže musíš mít něco, co se jednoduše používá a je funkční. A takové technologie vznikají párkrát za 100 let. To se nedá jednoduše zkonstruovat.

    Každý pokročilý uživatel by měl mít k jakékoliv technologii výhrady (i velké výhrady). Každá technologie má svoje limity, svojí historii. 20 letý sw produkt bude mít saturaci trhu, bude mít infrastrukturu, uživatele, kulturu, ale zároveň je poplatný době svého vzniku, svému záběru.

    Mám rád terminálové aplikace. Když se na ně, člověk podívá podrobně, tak mu vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Softwarově se emulují hw technologie staré 50 let. Drtivou většinu věcí by šlo neskutečně zjednodušit. Ale těžko to někdo udělá, protože to znamená zahodit 50 let vývoje, a zrevidovat 50 let vývoje - a na to musí mít někdo dost velké **** a ego. Jednak ten produkt napsat, a jednak ho prosadit defacto proti vůli uživatelů. Takže můžu mít výhrady (a je hrozně důležité ve všem znát limity), ale to je asi tak všechno, co můžu dělat.