Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Pepa - Na současném stavu ochrany intelektuálního vlastnictví mi vadí...

 • 27. 7. 2009 0:13

  Pepa (neregistrovaný) ---.141.broadband9.iol.cz

  Na současném stavu ochrany intelektuálního vlastnictví mi vadí situace, že je až trapně jednoduché stáhnout si hudbu, film nebo knihu. Reálně je to méně složité, operativnější a rychlejší než si dílo koupit. Já jednoduše nemohu akceptovat požadavek abych platil za něco, co mohu mít kdykoli, v jakémkoli množství a kvalitě a zadarmo. Je to proti mému přesvědčení a apely na morálku mohu přirovnat k pokusu strašení dospělého člověka čertem.

  Koštuji, že řeči o morálce neobstojí také proto kdo je říká. Zpravidla je říká nějaký stařec nebo totální zazobanec, případně člověk, který netuší oč jde a je již dávno zprofanován svými předchozími výroky. K tomu všemu je pokušení prostě tak velké že vám každý sociolog, resp. jakýkoli výzkum chování lidí ukáže, že takto nemůžete stavět funkční systém. Můžete apleovat na jednotlivce, to ano, a ukřižováním jednoho z miliónu přesvědčíte, zbytek se ale ná vás …

  Takže zpět k tomu jak zařídit aby to fungovalo. Hudba, film a možná kniha prostě nesmí být jednoduše stažitelná. Vývoj za posledních 10 let však ukazuje žalostný neúspěch jakýchkoli pokusů o zamezení šíření děl na technologickém principu.

  Z toho prostě není cesta ven a opravit bude potřeba zákony. Takže až se současná generace zuřivých stahovačů dostane do parlamentů, tak předpokládám, že právo přejde do následujícího stavu:

   – když sis to vymyslel, tak si to hlídej, třeba si to zašifruj a hlavně nezapomeň heslo ogare.
   – když jsi to vydal, tak je to veřejné.
   – chceš – li tím vydělávat, nevydávej dílo, ale prezentuj sebe.
   – máš – li velké náklady, tak je sniž, jinak přísahám, že zkrachuješ.