Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Lael Ophir - AZ obsahuje jisté příšernosti. Například poplatek autorskému svazu...

 • 27. 7. 2009 15:40

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  AZ obsahuje jisté příšernosti. Například poplatek autorskému svazu při prodeji originálu obrazu (§24 AZ) lze asi obhájit dost těžko.
  Intergram a OAZA od vás nemohou (oprávněně) požadovat platbu za televizi na pokoji. Naopak pokud pouštíte v baru sportovní přenosy, tak jedna nebo dvě z těch organizací musí dostat zaplaceno. Na tom nevidím nic špatného.

  Spor Jiřího Hradce s OSA je pro mě stejně nezajímavý, jako spor dodavatele jablek s vaším místním obchodem. Ta „skupinka vyvolených“ jsou prodávaní čeští umělci, kteří se registrovali u OSA. Například provozovatelé vysílání (ČRo a ČT) zasílají OSA seznamy hraných skladeb, na základě kterých se rozúčtování provádí.

  Znovu říkám, že pokud v OSA zůstává moc peněz, tak je to problém autorů. Ta organizace zastupuje právě je, a jsou to jejich peníze. Nakonec vy také nakupujete v místní prodejně, i když ta dost možná vede ostré spory s dodavateli (většina prodejen a řetězců má takové spory). A také v obchodě asi neříkáte, že platit nebudete, protože obchod nezaplatil dodavateli jablek.