Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Lael Ophir - Ano, jak jsem psal dříve, chcete to komfortní...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 7. 2009 21:23

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Ano, jak jsem psal dříve, chcete to komfortní možnost stahovat legálně (placeně).

  Jste inteligentní člověk, takže to pojďme rozebrat. Snížení ceny produktu může vést k růstu poptávky. Ovšem je věcí cenové pružnosti poptávky, jestli při snížení ceny vůbec dosáhnete vyšších tržeb. Jinými slovy pokud snížíte cenu na polovinu, zdaleka nemusíte prodat více než 2× tolik kusů. U DVD to možná fungovat bude, u zápalek se naopak při snížení ceny nestane prakticky nic. Ale přesto je tu další zásadní problém. Se snižující se cenou činí fixní náklady čím dál vyšší část tržby. Jinými slovy když prodáte dvojnásobek kusů za poloviční cenu, vyděláte méně, protože to DVD, jeho obal, distribuce atd. něco stojí.
  Pro každou situaci na trhu existuje optimální cena, při které výrobce vydělá nejvíc (nebo má nejnižší ztrátu). Proto filmový průmysl nejprve uvede film v kinech (pár set Kč za skouknutí), potom na DVD (pár set za DVD), poté do půjčoven (pár desítek Kč za půjčení), a teprve nakonec na levná DVD (pár desítek Kč za DVD). Těžko můžete čekat, že distributor pustí úspěšný velkofilm krátce po jeho premiéře na DVD za 50 Kč. Prodělal by totiž kalhoty.
  Špiclování na internetu bude v principu nutné. Potřebujeme pochytat nejen piráty, ale také útočníky. Internet je divokým západem, kde se ve velkém krade, a všichni jsou neustále pod útokem. Zkuste si projít logy svého firewallu. Ti co se pokoušejí uškodit vašemu počítači patří rovnou obvinit, předvést a odsoudit. Je to v principu totéž, jako když se někdo snaží dostat do vašeho bytu s planžetou.