Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Bolševik - To, že se „celá myšlenka zcela zvrhla a...

 • 27. 7. 2009 22:28

  Bolševik (neregistrovaný) ---.136.broadband6.iol.cz

  To, že se „celá myšlenka zcela zvrhla a ochrana duševního vlastnictví nabyla úplně zvrácených podob“ je naprostá pravda – nejlépe o tom svědčí soudní procesy zejména v USA. Vymáhané astronomické částky nemají nic společného s jakoukoli reálnou výší potenciální škody.

  Kde berete tu jistotu, že bez autorského práva by se nám nemohlo o údajné obrovské nabídce děl ani zdát ? V televizi pravidelně můžeme sledovat různé české a slovenské filmy starší dvaceti let typu „Jak utopit doktora Mráčka“ a podobně a asi těžko budete tvrdit, že by tato díla nevznikla bez autorského zákona. A tu sledovanost to i přes neustálé opakování asi má, když to vysílají komerční stanice, živící se reklamou. Česká filmová tvorba z popřevratové doby je vesměs šunt a ochrana autorských práv na tom nic nezměnila. Za dobře odvedenou práci má autor, jako kdokoli jiný, dostat zaplaceno – bezpochyby. Nechci spekulovat, jak by mohly potenciální modely financování vypadat, různé články na toto téma se občas objevují. Nepochybuji ale o tom, že pokud by došlo v oblasti autorských práv ke změnám legislativy a bude zde společenská poptávka po určitém typu tvorby, řešení se vždy najde.

  Máte ovšem pravdu, že umělecká tvorba je zbytný statek. Závažným problémem je zejména patentová ochrana léčiv. Současný stav, kdy v rozvojovém světě chcípají kvůli „duševnímu vlastnictví“ možná miliony lidí, není nic jiného než genocida. I na tom je vidět ona zvrácenost, uvedená v příspěvku, na který jste reagoval.

  Při posuzování problematiky je nutno brát v úvahu rozdíl mezi fyzickými objekty a myšlenkou. Důsledně chránit tzv. „duševní vlastnictví“ v principu ani není možné, musel byste zakázat nejen internet, ale v podstatě i veškerou komunikaci. Důsledně bránit práva k jednou zveřejněnému dílu je jako chránit vlastnictví k prdu. Vezměte si příspěvky v této diskusi. Skládají se vesměs z banálních slovních spojení, jaká už, alespoň z části, nejspíše byla dříve někým vyslovena nebo napsána – mají tedy vlastníky, od kterých je nutno získat souhlas. Jak se zastánce duševního vlastnictví a komerce vypořádá s faktem, že běžně používá fráze, které slyšel v rozhlase a v televizi nebo někde četl ? Nezbývá Vám než akceptovat, že sám „duševní vlastnictví“ nevědomky porušujete a nic s tím nenaděláte.

  Jinak pro Vaši informaci – ani jednou v životě jsem si z internetu nestáhl nějaký film a na svém počítači nemám nainstalován žádný „pirátský“ sotfware.