Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Lael Ophir - Proč by mělo řešit ministerstvo kultury stav, kdy...

 • 12. 8. 2009 18:09

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Proč by mělo řešit ministerstvo kultury stav, kdy vás někdo přijde neoprávněně žádat o peníze? Když k vám přijde zástupce jakékoliv jiné firmy, a chce peníze, tak mu je prostě dáte? Asi ne.
  Majitel práv dostal zaplaceno za nějaký způsob použití. Podobně jako u SW nebo knih není platba jednorázová, ale z každého použití. Na tom autorská práva stojí. Umožňuje to invstovat do tvorby díla prostředky, které jednorázově nelze zaplatit.

  Tak nějak se reportuje použití děl. Link je ale naprosto o ničem. Když pracovnice na přepážce v bance ukradne pár bankovek, jsou snad proto špatné bankovky nebo banky? Pro ilustraci velké části krádeží v obchodech se dopouští ochranka. Zpochybňuje to ale nějak roli a potřebu ochranky? Samozřejmě ne, a taková argumentace by byla naprosto demagogická.

  Autoři mají na ty peníze nárok. Pokud je autorské svazy nevyplácejí, jsou poškození autoři. Nicméně váš předchozí link hovoří o tom, že byly za užití děl fiktivnímu autorovi vyplaceny miliony korun. Obdobně jsou vypláceni skuteční autoři, které ČT a ostatní hrají.