Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Pirátství - společenský jev nové generace od Pepa - Na současném stavu ochrany intelektuálního vlastnictví mi vadí...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 7. 2009 0:13

    Pepa (neregistrovaný)

    Na současném stavu ochrany intelektuálního vlastnictví mi vadí situace, že je až trapně jednoduché stáhnout si hudbu, film nebo knihu. Reálně je to méně složité, operativnější a rychlejší než si dílo koupit. Já jednoduše nemohu akceptovat požadavek abych platil za něco, co mohu mít kdykoli, v jakémkoli množství a kvalitě a zadarmo. Je to proti mému přesvědčení a apely na morálku mohu přirovnat k pokusu strašení dospělého člověka čertem.

    Koštuji, že řeči o morálce neobstojí také proto kdo je říká. Zpravidla je říká nějaký stařec nebo totální zazobanec, případně člověk, který netuší oč jde a je již dávno zprofanován svými předchozími výroky. K tomu všemu je pokušení prostě tak velké že vám každý sociolog, resp. jakýkoli výzkum chování lidí ukáže, že takto nemůžete stavět funkční systém. Můžete apleovat na jednotlivce, to ano, a ukřižováním jednoho z miliónu přesvědčíte, zbytek se ale ná vás …

    Takže zpět k tomu jak zařídit aby to fungovalo. Hudba, film a možná kniha prostě nesmí být jednoduše stažitelná. Vývoj za posledních 10 let však ukazuje žalostný neúspěch jakýchkoli pokusů o zamezení šíření děl na technologickém principu.

    Z toho prostě není cesta ven a opravit bude potřeba zákony. Takže až se současná generace zuřivých stahovačů dostane do parlamentů, tak předpokládám, že právo přejde do následujícího stavu:

     – když sis to vymyslel, tak si to hlídej, třeba si to zašifruj a hlavně nezapomeň heslo ogare.
     – když jsi to vydal, tak je to veřejné.
     – chceš – li tím vydělávat, nevydávej dílo, ale prezentuj sebe.
     – máš – li velké náklady, tak je sniž, jinak přísahám, že zkrachuješ.

  • 27. 7. 2009 15:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Řešení je jasné. 1) umožnit komfortní a legální stahování, 2) důsledně postihovat VŠECHNY piráty (plus VŠECHNY nabourání systému atd), 3) klidně kvůli bodu 2 změnit legislativu.

    Pokud by opravdu došlo k vámi popisované změně práva, vedlo by to ke konci zábavního průmyslu, protože by byla investice nevratná. Případně by se díla vůbec neprodávala pro domácí použití; u filmů si jistě lze představit, že je uvidíte výhradně v kině. Těžko můžete čekat, že někdo natočí film za miliardy korun bez možnosti říci „každý kdo se na to podívá v kině mi zaplatí X peněz, a každý kdo si koupí DVD zaplatí Y peněz“.

  • 27. 7. 2009 18:15

    Pepa (neregistrovaný)

    Pokud se týká miliardových sum za filmy, já považuji za nemoc, pokud je vysoká pořizovací cena filmu argumentem pro nějaké zadání v zákonech. Tomu se říká korporativní stát nebo třeba klientelismus­.Postavíme pro vás zákony tak, abyste mohli vydělávat.

    Opak má být cílem. Vydělávat se má v rámci stávajících zákonů a pokud to nelze, měl by podnikatel změnit svůj podnikatelský model.

    To, co se děje ohledně autorského zákona je v zásadě prosazení vůle opravdu malé hrstky lidí navzdory celé společnosti. Bohužel za jedinou účinnou metodu odporu, vůči této formě útisku považuji ignoranci autorských zákonů a neplacení žádných poplatků v souvislosti s autorským zákonem.

  • 27. 7. 2009 19:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Vysoká pořizovací cena filmu je fakt. Bez konceptu autorských práv ale nelze točit ani „levné“ české filmy. Nebo myslíte, že se snížením ceny filmu se problém nějak zásadně mění? Úplně stejně autoři bez možnosti určit pravidla šíření svého díla přicházejí o možnost zaplatit náklady, natož vydělat.

    Všimněte si, že filmový průmysl dnes (na rozdíl od sdílečů a stahovačů) pracuje plně v rámci stávajících zákonů.

    To že někdo vlastní Lamborghini Diablo v růžové barvě není v zásadě prosazení jeho vůle navzdory celé společnosti? Dost možná je, ale také je to jeho plné právo.

  • 28. 7. 2009 7:38

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Všimněte si, že filmový průmysl dnes (na rozdíl od sdílečů a stahovačů) pracuje plně v rámci stávajících zákonů.

    Ktere si sam zaplatil a ktere mu stale nestaci, takze si stale plati dalsi a dalsi, namisto toho, aby zmenil obchodni model, protoze si holt mysli, ze jim peceni holubi budou letat sami do huby.

  • 12. 8. 2009 18:24

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Sám zaplatil? To je silné obvinění.
    Jak byste měnil obchodní model vy? Mají umělci pracovat jen pro radost z práce? To zjevně nebude fungovat. Nebo mají dostat zaplaceno jen jednou? To také nebude fungovat, protože to vylučuje například natočení filmu za stovky milionů dolarů. On ty stovky milionů dolarů za film nikdo nedá, když nemá možnost požadovat platby za každé skouknutí filmu. Za první skouknutí je totiž sto mega celkem hodně :)

    Podle mě máte problém naopak vy. Někdo nabízí autorská díla za peníze. Vás nikdo a nic nenutí za ta díla platit – prostě si je nekupujte. Ale vy se snažíte prosadit omezení práv autorů k jejich dílům, abyste nemusel platit. Tomu se říká krádež nebo vyvlastnění (v obecnějším než právním smyslu toho slova).

  • 27. 7. 2009 16:47

    Karel (neregistrovaný)

    První odstavec je bohužel obrazem dnešní doby. Já si poměrně často kupuju počítačové hry. Občas nějaký ten film a někdy i hudbu. A pak zjišťuji, že na tom jsem hůře než ten, kdo si to ukradne – hra nejde spustit, pokud nemám CD/DVD v mechanice; než se pustí film, tak se musím deset minut vzdělávat o autorském zákonu ČR a o tom, že krást se nemá; a když si chci pustit CD v počítači, tak to často nejde přehrát vůbec.

    Osobně si tedy hry, filmy i hudební CD kupuji. I na legální instalaci hry ale používám crack (no CD) a kopii legálně vlastněného hudebního CD si v MP3 nebo OGG stahuji z internetu. Jen u filmů jsem líný s tím cokoliv dělat a tak pravidelně nadávám na zablokované rychlé přetáčení.

    Také uvažuji o tom, stát se pirátem. Ne kvůli penězům, ale kvůli totálně zhovadilému přístupu producentů a vydavatelů, kteří se mi evidentně snaží pomstít za to, že jsem jim dal své peníze.

  • 27. 7. 2009 18:20

    Pepa (neregistrovaný)

    Jestli se tedy za svou poctivost cítíte jako pitomec, není nic jednoduššího než přestat si dělat násilí. Mě to taky trvalo, nemyslete si, ale když se člověk nezavděčí, není důvodu se trápit.

  • 27. 7. 2009 21:28

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Nelíbí se mi něco? Nekupuji to. Tak to dělám s CD obsahujícími „ochrany“. U her jsem rezignoval, a smířil jsem se s nutností mít DVD v jednotce. Není to naštěstí až taková překážka. Cracky neriskuji. Dnes je z jejich nabízení dobrý business, protože jsou prakticky vždy prolezlé malwarem. Co je pro škodiče lepší než uživatel, který si malware dobrovolně stáhne a nainstaluje?
    Legálně vlastněné CD nemá smysl tahat z inetu. Stačí vložit CD do počítače, ve Windows Media Playeru přejít na kartu Rip, a za chvíli je hotovo, včetně stažení metadat z internetu a uložení hudby do správného adresáře. Dokáže to i vaše babička.

  • 28. 7. 2009 7:48

    Lol Phirae (neregistrovaný)

    Cracky neriskuji. Dnes je z jejich nabízení dobrý business, protože jsou prakticky vždy prolezlé malwarem.

    Ale vubec nejsou prolezle malwarem, tedy ty, co pochazeji ze „sceny“ a jsou stazene ze spolehlivych zdroju, nikoliv pres P2P. To jen vyrobci antiviru jich vetsinu uplne zcestne detekuji kazdy druhy runtime packer jako virus, trojan apod. a nehodlaji s tim vubec nic delat. A propos, az to CD/DVD znicis, budes delat co? Pujdes si tu hru koupit znova? Super reseni. :P

    Legálně vlastněné CD nemá smysl tahat z inetu. Stačí vložit CD do počítače, ve Windows Media Playeru přejít na kartu Rip, a za chvíli je hotovo, včetně stažení metadat z internetu a uložení hudby do správného adresáře


    Vazne to babicka zvladne? Videl jsem nespocet „legalnich CD“, u kterych se po vlozeni do pocitace misto prehravani spustil bundlovany prehravac se superkvalitni MP3 s bitrate 64kbps… Opravdu super. Firma Sony k tomu jeste jako bonus pridavala do systemu rootkit. Pak jsem taky videl nespocet CD, ktere v pocitaci nesly prehrat vubec, protoze se nejednalo o audio CD, asi o smejd zprzneny nejruznejsimi „ochranami“.

  • 12. 8. 2009 18:33

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Právě cracky „ze scény“ obsahují malwaru až dost. Pokud vám to nedochází, tak ty armády zombies pocházejí mimo jiné z instalací nelegálního SW, který je pozměnen.
    Co uděláte, když zničíte display svého notebooku? Půjdete si koupit nový notebook? A budete znovu platit klávesnici, disk, marketing toho výrobce atd? Asi jo. CD/DVD si technicky můžete zazálohovat, a v řadě případů je to i legálně možné.

    Moje babička je mrtvá, takže WMP asi nezvládne. Můžu přinést notebook na hřbitov, ale podle mě to nedá. Naopak běžný uživatel zvládne kliknout na záložku Rip, a stisknout jedno další tlačítko.
    CD chráněná proti kopírování (resp. různě zmršená) dost možná takhle neripnete. Ovšem na těch je napsané, že jsou chráněná proti kopírování. Nelíbí se vám to? Nekupujte si je. Nakonec je jich na trhu naprosté minimum. Jestli jste takových titulů viděl „nespočet“, tak ten „nespočet“ zřejmě půjde spočíst na prstech jednoho člověka.

  • 27. 7. 2009 21:31

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ještě jsem chtěl říct, že když si auto ukradnete, tak ho nemusíte ani registrovat, ani platit povinné ručení. Tak vás úřady trestají za legální koupi vozu :)