Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Miroslav Šilhavý - Je tragédie, že se internet upnul na tezi...

 • 19. 10. 2020 9:57

  Miroslav Šilhavý

  Je tragédie, že se internet upnul na tezi "šifrujeme za každou cenu", ale rezignovali jsme úplně na ověřování identit. Místo toho, aby se to vyžadovalo víc a víc, neověřuje se dnes prakticky nic.

  S e-maily je to úplná tragédie. Tam není vyřešené ani to šifrování. V e-mailech neleží byznys, ten leží v pohyblivých obrázcích na internetu.

  Lidé vědí, že do poštovní schránky může vhodit dopis nebo jiný spam kdokoliv, i to, že v takovém dopise může být napsán jakýkoliv blud. Na internetu je to složitější. Na jedné straně musíme velkou část služeb čerpat elektronicky, bez toho neodešleme ani platební příkaz. Na druhé straně nejsou k dispozici dostatečné nástroje, jak rozlišit, jestli komunikuji s tím, s kým chci. Co si budeme povídat, lidé se nedívají na adresní řádek - neověřovali ani zelený pruh EV certifikátů, nečtou ani URL (jestli odpovídá jejich bance). Jediným vodítkem je vzhled stránky - pokud stránka vypadá "stejně", pak důvěřuji. Paradoxem dokonce je, že lidé jsou zmateni a vyděšeni, když jejich banka změní vzhled bankovnictví. To je vyděsí víc, než červený adresní pruh.

  Jsem přesvědčený o tom, že nás čeká návrat k ověřování identity a že bude nutné akcentovat potřebu, aby každý ověřoval, že ví, s kým "mluví".