Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Miroslav Šilhavý - To máte pravdu. Téma je ve skutečnosti hodně...

  • 19. 10. 2020 10:48

    Miroslav Šilhavý

    To máte pravdu. Téma je ve skutečnosti hodně široké, protože kromě takovéto kriminality, internet propojuje evopské i neevropské trhy. Není výjimkou, že i jednotlivci nakupují z USA, Číny i dalších zemí. Zavést regulaci a ochranu spotřebitele, jak ji známe z hmotného světa Evropy, by nutně představovalo omezení této volnosti.

    Po úvaze tíhnu k takové střední cestě. Přijde mi uskutečnitelné, aby se obsah viditelně rozlišoval, jestli pochází z EU a identita druhé strany je ověřená (pak lze očekávat i žádat ochranu zákony), nebo jestli je mimoevropský a uživatel musí dbát úzkostlivě o svá práva sám. Evropa je v tomto ohledu nejlépe připravená: máme dobrou evidenci obyvatel a zároveň všude platí zásady právního státu. (Rusko a Čína jsou autoritářské režimy, v USA je právní stát, ale nejsou podmínky stran té evidence).

    Mně osobně by víc vyhovovalo, aby se stát lidem pletl do životů méně i je méně chránil (stejně mu to dobře nejde), leč vidím realitu: obyvatelstvo Evropy na to není v nejmenším připraveno.