Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Miroslav Šilhavý - Že na té doméně jsou e-maily lidí, kteří...

 • 19. 10. 2020 15:04

  Miroslav Šilhavý

  Že na té doméně jsou e-maily lidí, kteří nejsou jeho zaměstnanci, to je úplně jedno. Buď bude seznam schopen u konkrétní e-mailové adresy věrohodně ukázat na konkrétní osobu, pak se své zodpovědnosti zbaví. A nebo toho schopen nebude, zodpovědnost pak zůstane na něm – to je jeho problém.

  Hezká představa, ale znamenal by to konec freemailů (to nejde dělat zadarmo), a spousta zemí se proti tomu postaví. Např. v USA tipuji, že by to bylo neprůchozí - přesto je to právní stát a nemají přílišnou toleranci ke zločinům.

  Podobně dnes platí třeba odpovědnost provozovatele vozidla.

  Ano, platí to i u registrace zbraní, nebo např. v katastru. Vozidlo, zbraň nebo nemovitost - to jsou velmi ohraničené oblasti - proti "internetu", kde se schází nevýznamná i významná komunikace.

  Mimochodem, mnoho některé země nemají registrovaná vozidla, ale jen jejich značky, stejně tak je to s registrací zbraní. Katastr taky asi všude nenajdete. V tomto nápadu se bude těžko hledat průnik.

  Pak už se jenom denylisty nakrmí seznamem těch nespolupracujících TLD. On už si každý rozmyslí, jestli si pořizovat doménu, ze které neodešle žádný e-mail.

  Něco podobného jsem v jiném postu navrhoval. Taky nevidím v EU problém, aby každá osoba měla svůj certifikát. Jen bych to neřešil přes denylisty, ale spíš formou výrazného vyznačení, když komunikuji s někým ověřeným v EU. Ale to je jen obdoba téže myšlenky.

  K tomu, že když vám z takové adresy přijde spam, máte v ruce důkaz o tom, že je za to zodpovědný Seznam nebo Google, a můžete je hnát k odpovědnosti a požadovat po nich náhradu škody.

  Obtížně. V případě provozovatele veřejně dostupných služeb chybí subjektivní stránka zavinění. Musela by se stanovit objektivní odpovědnost - a to by přineslo víc problémů, než užitku. Najdu ve společnosti ještě horší jevy, při kterých objektivní odpovědnost neexistuje. Vezměte si např. nesprávné parkování. Je to mnohaletý hon zákonodárce a přestupců. Na konec vymysleli odpovědnost provozovatele, aby musel sdělit řidiče vozidla. Jak to dopadlo? Provozovatel sdělí řidiče, ten prohlásí, že předal řízení další osobě a znovu se využije odepření výpovědi skrz osobu blízkou. Přidali jsme do procesu další dva levely byrokracie, aby nebyl o nic účinnější.

  K tomu, že když vám z takové adresy přijde spam, máte v ruce důkaz o tom, že je za to zodpovědný Seznam nebo Google, a můžete je hnát k odpovědnosti a požadovat po nich náhradu škody. Oni si to brzy rozmyslí, jestli budou krýt spamery a platit za ně pokuty, nebo jestli je identifikují.

  Dojde pouze k tomu, k čemu došlo např. v pojišťovnictví a bankovnictví. Čím dál menší část veřejnosti má zájem o "prémiové" služby, a ty základní jsou omezené až k nepoužitelnosti (proti trochu častějším rizikům nepojistíte, nedej Bože, abyste přišel s penězi do banky).

  EV certifikáty byly nesmysl – byly to „OV certifikáty, ale tentokrát už to bereme vážně“. OV certifikáty existují dál a prohlížečům nic nebrání jméno subjektu z certifikátu zobrazovat v adresním řádku prohlížeče.

  S hodnocením EV certifikátů souhlasím, z hlediska prospěšnosti byly na stejné úrovni, jako OV. Jenže ty EV se aspoň zobrazovaly. Teď už se nezobrazují. Je nám prd platné, že "nic nebrání" je zobrazovat, když je nikdo z velkých nezobrazuje.