Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Miroslav Šilhavý - Nebudu dál psát k ostatním bodům, argumenty jsme...

 • 20. 10. 2020 9:19

  Miroslav Šilhavý

  Nebudu dál psát k ostatním bodům, argumenty jsme si řekli a opakovali bychom se. Zareaguji na jeden odstavec, který mi přijde, že jde k jádru pudla.

  Proto se to právo musí upravit, aby reflektovalo existenci internetu. (...) V případě internetu jsme šli opačnou cestou, nejprve jsme si to usnadnili, ale teď se divíme, že nám k tomu chybí to právo.

  To, že nejdříve něco vznikne a teprve následně se kodifikují pravidla, to je přirozený vývoj. Opačně to ani dělat nejde - o opačný přístup se snaží jen totality, které na to mají nástroje. Ve svobodném světě si vývoj hledá svoje cesty.

  To rozhodnutí, jak jít dál, je o tom, jestli budeme internet pojímat jako ryze komerční prostředek a stát do něj nebude moc zasahovat (což je cesta např. USA), nebo jestli ho budeme regulovat jakožto jakousi "veřejnou službu", tak jako dřív byla např. telefonní síť.

  Mně přijde jednodušší, aby se internet ponechal svému vývoji. Pravidla se mají zavádět pro jeho uživatele. Tedy např. stanovit, že odpovědnost za podvody nese banka - která se může po své úvaze rozhodnout, jestli bude využívat e-maily, internet, telefon, pobočky. Která se taky může rozhodnout, jestli ke svým zákazníkům zavede určitá opatření, pravidla, aby bankovní operace byly bezpečné. Přijde mi jako kuriozní stav, kdy banka využije internet jako nástroj pro snížení provozních nákladů, ale k odpovědnosti za podvody, které to přinese, se už nehlásí. Pokud chcete zisky, musíte umět pracovat i s riziky. Proč by tato rizika měli nést všichni, když úspory realizuje banka a její klient?

  Nezabezpečenou a zabezpečenou komunikaci nasypat na jednu hromadu. Klidně polezete do banky přes HTTP, protože na tom přeci nezáleží, jestli je to HTTP nebo HTTPS.

  Dokud nevím, že opravdu komunikuji se svojí bankou, tak je to spíš šidítko bezpečnosti, než opravdová bezpečnost.