Hlavní navigace

Názor ke zprávičce Podvodný e-mail napodobuje Českou poštu od Filip Jirsák - Pokud banka přijde o doménu, na které jí...

 • 20. 10. 2020 14:46

  Filip Jirsák

  Pokud banka přijde o doménu, na které jí běželo elektronické bankovnictví, je to její problém, ne můj.

  Asi jste si nevšiml, že spousta služeb je primárně internetových nebo dokonce čistě internetových. Jejich primárním identifikátorem je internetová doména, ne jméno firmy. Vy víte z hlavy, jak se přesně jmenují provozovatelé Googlu, Facebooku, Revolutu, PayPalu atd.? Kontrolujete si při každém přístupu na stránku jméno firmy? Ne, protože v rutinním kontrolování něčeho, co je skoro vždy v pořádku, jsou lidé velmi špatní. Kontrolovat to musí prohlížeč – vstup uživatele spočívá jenom v tom, že si adresu vybere ze záložek nebo z historie, aby měl jistotu, že zadává tu správnou adresu.

  Co může asi tak banka vyvinout proti DDoSu? Nic, stejně jako všichni ostatní – může útok akorát odklánět, nemůže ho zastavit.

  Navíc z dvojice já a banka jsem to já, kdo chce, aby banka poskytovala své služby přes internet. Banky internet nepotřebují, poskytovaly své služby desítky let před internetem.

  To, že na internetu budou plošné útoky mnohem méně časté, než dnes, je v zájmu všech, s výjimkou pár šíbrů. Jde jenom o to se domluvit. Stejně jako jsme se domluvili, že budeme postupovat proti zlodějům nebo násilníkům.